Komunikat archiwalny

#ToNieDom

Ludzie bez domu – spotykamy ich niemal każdego dnia w drodze do pracy, na spacerze, w kościele, na dworcu czy w galerii handlowej. Przyzwyczajeni do ich widoku przestajemy widzieć w nich osoby w potrzebie. 14 kwietnia – Dzień Ludzi Bezdomnych poświęćmy na to, aby ich zauważyć i zrozumieć… Wszystko po to, by pomóc im wrócić do prawdziwego domu. Bo przystanek, park, ławka dworzec i ulica #ToNieDom.

#ToNieDom
Fot. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Najnowsze Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych w Polsce wykazało, że problem bezdomności dotyczy ponad 30 tys. ludzi. Obchodzony 14 kwietnia Dzień Ludzi Bezdomnych jest dobrą okazją, aby przypomnieć sobie o ich obecności. Tego dnia Dzieło Pomocy św. Ojca Pio planuje przeprowadzenie akcji informacyjnej, w którą zaangażowali się podopieczni, wolontariusze oraz pracownicy organizacji.

- 14 kwietnia w przestrzeni publicznej Krakowa pojawią się niewielkie tekturowe domki. Będą one oznaczeniem miejsc, w których osoby bezdomne tworzą sobie „własne” azyle, służące im za domy, których nie mają… - mówi Grzegorz Marszałkowski, dyrektor Dzieła Pomocy. - Poprzez akcję pod hasłem #ToNieDom chcemy zwrócić uwagę na problem bezdomności. Pragniemy, aby nasze społeczeństwo na każdego bezdomnego człowieka, napotkanego w parku, galerii handlowej, na dworcu czy w kościele patrzyło jak na człowieka potrzebującego pomocy.

O tym, że takie spojrzenie jest ważne, możemy się przekonać słuchając historii osób bez domu. W ich opowieściach o drodze wychodzenia z bezdomności najważniejsi są zawsze ludzie, którzy w trudnych momentach spojrzeli na nich, jak na „normalnych” – podali rękę, porozmawiali, dali otuchy.

Także osoby będące na drodze powrotu do domu zaangażowały się w akcję #ToNieDom. Dziewięcioro uczestników Centrum Integracji Społecznej Dzieła Pomocy poświęciło czas, aby wykonać domki, które będą wizytówką wydarzenia. Oddając wodze fantazji i nieraz latami ukrywanemu talentowi plastycznemu, stworzyli 9 wizerunków domów marzeń – niemal na każdym czerwony dach, firanki w oknach, a na progu kotek…

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także