Komunikat archiwalny

Prezydent Krakowa spotkał się z załogą żaglowca Pogoria

W poniedziałek, 15 kwietnia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z załogą żaglowca szkoleniowego STS Pogoria. Załoga z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 100-lecie tej uczelni przepłynęła w lutym prawie 300 mil morskich Morza Śródziemnego. Rejs żaglowcem Pogoria trwał tydzień.

Prezydent Krakowa spotkał się z załogą żaglowca Pogoria
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Organizatorem rejsu ze strony uczelni było Koło Naukowe Metaloznawców na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej oraz jego opiekun, dr inż. Grzegorz Michta. Załoga składała się z ponad 50 osób, głównie studentów, absolwentów, byłych i obecnych pracowników AGH, oraz kilku żeglarzy na stałe związanych z Pogorią. Wszyscy członkowie wyprawy brali czynny udział w życiu żaglowca. Załoga podzielona była na cztery wachty, z których każda pracowała pod kierunkiem doświadczonego oficera.

Grupa wyruszyła 16 lutego z Loano we Włoszech. Na trasie znalazły się porty w Portovenere, Portoferraio i Civita Vecchia. Pogoria, kierowana przez kapitan Annę Kiełbik-Piwońską, zakończyła rejs w Porto Ercole. W nocy z 20 na 21 lutego żaglowiec przepłynął trasę w kształcie napisu „100 AGH” na wodach Morza Śródziemnego. Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS. Ślad zaobserwowany przez satelity miał długość 4 mil morskich i szerokość 1 mili morskiej.

 

Żaglowiec Pogoria ma 48 m długości, 8 m szerokości i jest dopuszczony do żeglugi oceanicznej. Jednostka została zwodowana 23 stycznia 1980 r. Zadebiutowała na wodach morskich podczas regat Cutty Sark na trasie Mon–Karlskrona i pod dowództwem kapitana Krzysztofa Baranowskiego pierwsza minęła linię mety. Obecnie Pogoria w okresie od października do marca odbywa tygodniowe rejsy po Morzu Śródziemnym. Latem żaglowiec bierze udział w regatach The Tall Ships Races.

Obchody 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie potrwają do czerwca 2020 r.

Tagi: spotkanie, AGH

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA