Komunikat archiwalny

Znamy trasę 76. TdP – start 3 sierpnia z Krakowa!

76. edycja Tour de Pologne odbędzie się w dniach 3-9 sierpnia. Kolarze wystartują z Rynku Głównego w Krakowie i po pokonaniu siedmiu etapów o łącznej długości ponad 1060 kilometrów zafiniszują w Bukowinie Tatrzańskiej. Tegoroczny wyścig kolarski nawiązuje do stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego i towarzyszy mu hasło: „Wyścig pokoleń”.

Znamy trasę 76. TdP – start 3 sierpnia z Krakowa!
Fot. Szymon Gruchalski / tourdepologne.pl

Pierwszego dnia kolarze będą mieli do pokonania pagórkowaty etap ze startem i metą w Krakowie. Podobnie jak przed rokiem, uroczyste otwarcie wyścigu będzie miało miejsce na Rynku Głównym, skąd kolarze wyruszą na liczącą 136 km trasę z metą na al. Focha przy Błoniach Krakowskich. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie asy jak Andre Greipel (2009 i 2010 r.), Marcel Kittel (2011 r.), John Degenkolb (2012 r.), Peter Sagan (2017 r.), a przed rokiem Pascal Ackermann. Niewątpliwie będziemy więc świadkami ekscytującej walki sprinterów do ostatnich metrów.

W Krakowie Tour de Pologne gościmy nieprzerwanie od 2008 roku. Sympatykom kolarstwa szczególnie utkwił w pamięci wyścig w 2014 roku, gdy po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej sięgnął wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka, a wielki sukces świętował na Rynku Głównym.

- 76. Tour de Pologne UCI World Tour zapowiada się bardzo ciekawie, a trasa jest szybka i dynamiczna. Kolarze ponownie będą się ścigać na południu Polski, bo te tereny sprawdziły się podczas poprzedniego wyścigu. Mamy wiele ciekawych miejsc, etapy płaskie, pagórkowate i górskie. Na jednym z etapów będzie premia rozgrywana na bieżni Stadionu Śląskiego w Chorzowie, czym nawiązujemy do przeszłości i czasów Królaka, Szurkowskiego, czy Szozdy, kiedy tysiące ludzi na trybunach obserwowało rywalizację kolarzy – mówił podczas oficjalnej prezentacji trasy dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang.

Tour de Pologne po raz kolejny włączy się w obchody najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Wyścig świętował już obchody Roku Chopinowskiego, upamiętniał rocznicę powstania warszawskiego, przejechał śladami papieża Jana Pawła II i narodowego hymnu „z ziemi włoskiej do Polski”, a także celebrował 25. rocznicę wolnej Polski. W ubiegłym roku Tour de Pologne odbywał się pod hasłem Narodowy Wyścig Niepodległości włączając się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. W tym roku przypada stulecie polskiego olimpizmu i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W związku z tym Tour de Pologne rozgrywany będzie jako „Wyścig pokoleń” i w szczególny sposób nawiąże do olimpijskich sukcesów kolarzy, przede wszystkim Ryszarda Szurkowskiego, Czesława Langa i Rafała Majki.

Tour de Pologne UCI World Tour 3-9 sierpnia:

  • etap 1: 3 sierpnia Kraków – Kraków / 136 km
  • etap 2: 4 sierpnia Tarnowskie Góry – Katowice / 153 km
  • etap 3: 5 sierpnia Stadion Śląski, Chorzów – Zabrze / 157 km
  • etap 4: 6 sierpnia Jaworzno – Śląskie, Kocierz  / 173 km
  • etap 5: 7 sierpnia Kopalnia Soli „Wieliczka” – Bielsko-Biała / 154 km
  • etap 6: 8 sierpnia Małopolska, Zakopane / 155 km
  • etap 7: 9 sierpnia BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska / 132,5 km

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także