Uczniowie w działaniu

O pracy w młodzieżowym samorządzie Patryk Golba-Zawadzki, sekretarz Młodzieżowej Rady Krakowa, opowiada Przemysławowi Łukasikowi, radnemu Dzielnicy V Krowodrza i pomysłodawcy młodzieżowej rady w tej dzielnicy.

Uczniowie w działaniu
Fot. Gabriel Szuster

Co skłania młodych ludzi do zajęcia się sprawami samorządu? Jak to wyglądało w Twoim przypadku?

Patryk Golba-Zawadzki: Myślę, że jest to chęć zadbania o swoje otoczenie, możliwość realizacji swoich zainteresowań, szansa na zdobycie doświadczenia, okazja do poznania nowych osób. W niektórych przypadkach jest to też również potrzeba zwrócenia uwagi na problemy młodzieży. Między innymi ja należę do tego „przypadku”.

Jesteś członkiem Młodzieżowej Rady Krakowa i Młodzieżowej Rady Krowodrzy. Na czym polega różnica miedzy tymi dwoma gremiami?

PGZ: Przede wszystkim zasięg, a przez to i możliwości. Podobnie jak w przypadku dorosłych rad młodzieżowa rada dzielnicy działa na określonym obszarze. Młodzieżowa Rada Krowodrzy działa na terenie Dzielnicy V, a Młodzieżowa Rada Krakowa na terenie całego miasta. Ponadto, ze względu na ogromne znaczenie Krakowa dla naszego kraju, to działania Młodzieżowej Rady Krakowa często mają ogromny wpływ na sytuację młodzieży w Polsce.

Na czym polega wasza działalność?

PGZ: Jako Młodzieżowa Rada Krakowa reprezentujemy młodzież z całego miasta oraz ich problemy. Pełnimy ponadto funkcję doradczą dla Rady Miasta oraz uchwałodawczą. Jesteśmy głosem młodych w mieście. Młodzieżowa Rada Krowodrzy jest nową inicjatywą, która ma na celu umożliwienie i uskutecznienie tych działań na terenie dzielnicy. Na przełomie marca i kwietnia odbył się Krowoderski Turniej Debat Oksfordzkich, którego pomysłodawcą byli członkowie Młodzieżowej Rady Krakowa, a gospodarzem było VII LO im. Zofii Nałkowskiej. W finale wygrała reprezentacja IX LO.

Co, poza sławą, otrzymali uczestnicy?

PGZ: Oczywiście nagrody. Główną nagrodą dla zwycięzców były bilety na koncert organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Uczestnicy otrzymali również od Rady Dzielnicy publikacje poświęcone historii Krowodrzy oraz drobne upominki i gadżety, np. koszulki  z logo VII LO.

Jakie macie plany na przyszłość?

PGZ: Przede wszystkim spopularyzować oraz rozszerzyć działania młodzieżowe na terenie dzielnicy oraz całego miasta. Młodzież sama powinna odczuwać potrzebę działania i sama ciągnąć do działalności społecznej. Tylko wtedy nasze działania jako młodzieżowej rady będą miały prawdziwy sens i będą mogły realnie wpłynąć na sytuację młodzieży w naszym mieście.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się młody samorządowiec?

PGZ: Przede wszystkim czymś, czego często brakuje zarówno młodym, jak i tym starszym, czyli umiejętnością szanowania innych, niezależnie od tego, jaka druga osoba jest. Drugą ważną cechą jest cierpliwość. Nie każde nasze działanie przyniesie sukces. Najpierw musimy się przyzwyczaić do tego, że nikt nas nie zauważa. Kiedy się już to stanie, nawet nie będziemy wiedzieli, skąd tyle osób o nas wie i chce nam pomagać w działaniu. Trzecią cechą, której brak zaprzepaści dwie poprzednie, jest pokora. Nawet jak ludzie będą nas znali, nawet jak będziemy wszystkich szanowali, to pycha zgubi wszystkie nasze sukcesy. Nie mówię tu o dumie z naszych działań, mówię tu o obnoszeniu się tym, kim jesteśmy, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto jest lepszy w czymś od nas lub znaczy więcej niż my. Pokora, szacunek do innych oraz cierpliwość to trzy cechy, które ułatwią nam bycie zarówno młodym, jak i starszym samorządowcem.


Patryk Golba-Zawadzki – urodzony 13 grudnia 2002 roku w Krakowie. Uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Wróblewskiego. Młodzieżowy działacz społeczny i polityczny. Sekretarz Młodzieżowej Rady Krakowa VI kadencji oraz Przewodniczący Młodzieżowej Rady Krowodrzy

Przemysław Łukasik – radny Dzielnicy V Krowodrza, pomysłodawca i koordynator projektu Młodzieżowej Rady Krowodrzy

dwutygodnik

Pokaż metkę
Autor: Przemysław Łukasik
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także