Komunikat archiwalny

Nowe zaplecze klubowe WLKS Krakus Swoszowice

W czwartek, 25 kwietnia odbyła się uroczystość otwarcia zmodernizowanego budynku klubowego WLKS Krakus Swoszowice oraz miasteczka komunikacyjnego. W uroczystości wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nowe zaplecze klubowe WLKS Krakus Swoszowice
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Budowę zaplecza gospodarczo-sportowego klubu przy ul. Moszyńskiego 9 w Krakowie rozpoczęto jeszcze pod koniec XX wieku. W ramach inwestycji przebudowano istniejący budynek klubu sportowego WLKS Krakus Swoszowice wraz z zapleczem szatniowym i administracyjnym. Przebudowa objęła roboty budowlane, począwszy od prac fundamentowych, poprzez wykonanie ścian parteru, po stropy międzykondygnacyjne, konstrukcję dachu wraz z pokryciem, instalacjami wewnętrznymi, zewnętrznymi odcinkami instalacji wewnętrznych, aż do robót wykończeniowych i związanych z budową nawierzchni utwardzonych. W ramach przebudowy wykonano monitoring i nagłośnienie, zewnętrzne oświetlenie. Budynek wyposażono w sprzęt biurowy, sportowy oraz sprzęt zaplecza biurowo-gastronomicznego. 

Powierzchnia całkowita budynku wynosi ok. 1300 m² (powierzchnia zabudowy 426 m², powierzchnia wewnętrzna ok. 800 m²). 10-metrowy budynek ma dwa piętra. Na parterze znajduje się duża sala wielofunkcyjna wraz z zapleczem gastronomicznym i siłownią oraz sanitariaty. Na pierwszym piętrze: część administracyjna, mniejsza sala wielofunkcyjna, szatnie, pomieszczenia do wypoczynku oraz gabinety odnowy biologicznej. Na drugim piętrze pomieszczenia wraz z łazienkami.

Przy budynku klubu powstało również miasteczko komunikacyjne, z placem, jezdniami i skrzyżowaniami okrężnymi, wyposażone w znaki drogowe.

Wykonawcą modernizacji obiektów sportowych WLKS Krakus jest Murkrak sp. z o.o. sp. kom. z Węgrzc k. Krakowa. Koszt inwestycji wyniósł 5 912 265,79 zł brutto. Umowy realizowano w latach 2017–2019. Inwestorem jest Gmina Miejska Kraków/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.


Klub Sportowy WLKS Krakus powstał w 1972 r. na bazie LKS Swoszowianka. Obecnie w WLKS Krakus działają trzy sekcje: piłki nożnej, kolarstwa i jeździectwa. Dwie pierwsze z siedzibą przy ul. Moszyńskiego, jeździecka przy ul. Kąpielowej w Krakowie. Klub prowadzi szerokie szkolenie w sekcji kolarstwa. Z sekcji tej wywodzą się wychowankowie trenera Zbigniewa Klęka, m.in. brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro i zwycięzca Tour de Pologne Rafał Majka, Katarzyna Niewiadomska (wygrana w prestiżowym wyścigu Amstel Gold Race), Tomasz Marczyński i Karol Domagalski.

Pokaż metkę
Autor: GRAŻYNA ROKITA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także