Komunikat archiwalny

Poznaj historię starego cmentarza Podgórskiego

Już po raz jedenasty w ramach „Europejskiego tygodnia odkrywania cmentarzy”, będzie można ruszyć na spacer z przewodnikiem i zapoznać się z historią starego cmentarza Podgórskiego i interesujących, ważnych nie tylko dla Krakowa, postaci historycznych, które na nim spoczęły.

Poznaj historię starego cmentarza Podgórskiego
Fot. Paweł Kubisztal

Stary cmentarz Podgórski został założony wkrótce po powstaniu miasta Podgórza (najpewniej pomiędzy 1786 i 1792). Kilkakrotnie powiększany, zajmował powierzchnię półtora hektara. Spoczęło na nim wiele osób na trwale wpisanych w historię i kulturę Polski: Edward Dembowski – przywódca Powstania Krakowskiego z 1846 roku, Wojciech Bednarski  – nauczyciel i społecznik, twórca parku nazwanego jego imieniem, Jordan Stoyowski – tłumacz uważany za twórcę polskiego języka prawniczego, Wojciech Eljasz-Radzikowski, malarz religijny oraz jego syn Władysław, znany rzeźbiarz, autor m.in. rzeźby orła na Bramie Floriańskiej. W nieznanym miejscu pochowany jest Aleksander Kotsis, malarz pejzaży i scen z życia ludu krakowskiego i podhalańskiego. W najdalszej części cmentarza znajdują się grobowce honorowych obywateli i prezydentów Podgórza: Emila Serkowskiego, Ferdynanda Seeling-de-Sauenfelsa, Józefa Chrystiana Zolla. W czasach II wojny światowej oraz w latach 70-tych XX wieku został on zmniejszony. Do dziś przetrwała tylko jego niewielka część.

„Europejski tydzień odkrywania cmentarzy”, który przypada co roku na przełomie maja i czerwca jest jedną z inicjatyw Association of Significant Cemeteries in Europe (ASCE) – stowarzyszenia powstałego w Bolonii w listopadzie 2001 r., które jest siecią zrzeszającą publiczne i prywatne organizacje sprawujące opiekę nad cmentarzami pojmowanymi jako wartości historyczne i artystyczne. ASCE zrzesza kilkadziesiąt europejskich cmentarzy, w tym stary i nowy cmentarz Podgórski, zgłoszone przez Stowarzyszenie Podgorze.pl.

Spacer organizuje Podgorze.pl. Zbiórka we wtorek, 28 maja o godz. 18.00 przed bramą starego cmentarza Podgórskiego (róg Limanowskiego i Powstańców Śląskich). Oprowadzać będzie architekt i znawca Podgórza Jarosław Zółciak. W razie deszczu spotkanie odbędzie się w Muzeum Podgórza.

Więcej na temat historii cmentarza możemy dowiedzieć się na stronie www.starycmentarz.podgorze.pl.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także