Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalna środa w Krakowie

W środę w Krakowie zdecydowanie nie poddajemy się deszczowej aurze. Przed nami seria propozycji, które zainteresują zarówno juniorów, jak i seniorów, miłośników Japonii czy przebojów międzywojnia w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z kulturalnym kalendarzem miasta na dziś!

Fot. materiały prasowe

W Operze Krakowskiej zobaczymy dziś spektakl dla całej rodziny: „Ongaku trzy kamienie”. Utrzymany w konwecji fantastycznej, jest muzyczną opowieścią o Janku, nastolatku, który stracił matkę, a jego relacja z ojcem nie należy do łatwych. W wyobraźni chłopak tworzy tytułową krainę Ongaku, z której przybywa wojowniczka Merodi i wprowadza go w świat tajemnic, poszukiwania odwagi i otwartości. Spektakl w reżyserii Pawła Wójtowicza skierowany jest do starszych dzieci i nastolatków. Jest on tłumaczony na Polski Język Migowy, posiada audiodeskrypcję. Przedstawienie zobaczymy dziś na scenie Antresola dwukrotnie: o godz. 10.00 i 12.00.

Przed na kolejna odsłona Matinées, czyli koncertów edukacyjnych dla juniorów i seniorów. W przystępnej formie, w postaci wprowadzenia od podstaw, uczestnicy mogą poznać muzykę klasyczną, ale i spędzić razem czas w swobodnej atmosferze bez barier wiekowych. Dzisiejsze przedpołudnie to spotkanie z Madgrygałami Carla Gesualdo da Venosy. Spotykamy się o godz. 11.00 w auli bł. Jakuba kościoła ojców franciszkanów!

Inną interesującą propozycją dla seniorów na dziś jest spotkanie w ramach cyklu „Muzealna Akademia 67 +/-”. Zawarty w tytule przedział wiekowy należy traktować z przymrużeniem oka, ale z pewnością podczas tych spotkań seniorzy są szczególnie mile widziani! Co środę, w Pałacu Krzysztofory o godz. 17.00 odbywają się spotkania przy kawie i herbacie, prowadzone przez doświadczonych muzealników i gości, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiadają o wybranych zagadnieniach. Dziś prof. dr hab Zdzisław Noga opowie, jak Kraków wyglądał i czym żył w średniowiecznym tyglu kulturowym. Zapewniamy – jest o czym opowiadać!

Lata 20. i 30. XX wieku to barwny kulturalnie i formatywny czas dla polskiej branży rozrywkowej. Niezapomniane muzyczne szlagiery, zabawne i inteligentne kabarety – wszystko to, czemu udało się przetrwać wojenne zawieruchy, pozostaje dziś inspiracją dla kolejnych wykonawców. W tym duchu utrzymany będzie dzisiejszy koncert na deskach teatru Groteska pt. „Piosenka ci nie da zapomnieć, czyli Qui Pro Quo w Krakowie”. Lidia Bogaczówna, Jacek Milczanowski, Anna Lenczewska i wielu innych artystów wykona dziś w Grotesce utwory z repertuaru Hanki Ordonówny, Fryderyka Jarosego, Mariana Hemara, Juliana Tuwima i Henryka Warsa. Początek o godz. 19.00.

Interesująco zapowiada się równeż wieczór w Muzeum Sztuki Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie wystąpi chór Sakura. Pochodzący z kraju kwitnącej wiśni, stworzony został specjalnie na przyjazd do Polski z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią i składa się z artystów występujących na co dzień w innych jednostkach. Są to miedzy innymi: dyrygent Akira Shimizu, akompaniatorka Misako Shimizu i mezzosopranistka Taeka Hino. Powstanie chóru zostało zainicjowane przez wybitnego polonistę, tłumacza i eksperta w dziedzinie polskiej kultury – Tokimasę Sekiguchiego, który pracuje nad projektem zajmującym się popularyzacją pieśni polskich w Japonii. Początek występu o godz. 19.00.
 

pokaż metkę
Autor: MONIKA JAGIEŁŁO
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-05-22
Data aktualizacji: 2019-05-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź