Podsumowano zimowe utrzymanie dróg

„Akcja zima” to – najprościej mówiąc – działania drogowców z sezonie zimowym polegające na odśnieżaniu i utrzymaniu dróg. Informacji o tym jak wyglądała ona minionej zimy wysłuchali radni podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury.

Podsumowano zimowe utrzymanie dróg
Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania

W tym roku całkowite koszty „Akcji Zima” wyniosły 27,4 mln złotych – poinformował Wacław Skubida, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. Najwięcej pieniędzy wydano w styczniu, kiedy zima była najbardziej sroga. Przełożyło się to na najtrudniejszą sytuację na krakowskich drogach. Koszt ich odśnieżania i utrzymania w tym miesiącu wyniósł aż 19,5 mln zł.

Jak bardzo styczeń dał się we znaki drogowcom, widać doskonale na przykładzie innych miesięcy. Drugi w kolejności jeśli chodzi o wydatki był grudzień, w którym koszty wniosły 5,4 mln zł, podobne wydatki były w lutym i listopadzie – ok. 1,2 mln, dość spokojny był już natomiast marzec. W ramach „Akcji Zima” wydano w nim tylko 235 tys zł. Dzięki spokojnemu marcowi, całkowite koszty akcji wyniosły mniej niż szacunki, bowiem podejrzewano, że wydatki zamkną się w granicach 35 mln zł.

Na „Akcję Zima” wydano mniej niż w roku poprzednim, czyli 2017/2018. Szacunki dotyczące przyszłego sezonu to 25-40 mln zł. Należy bowiem brać pod uwagę nie tylko pogodę, ale także ceny materiałów potrzebnych do odśnieżania i utrzymania dróg. O ile bowiem trend pogodowy jest taki, że zimy są coraz łagodniejsze, o tyle ceny materiałów z roku na rok rosną.

Pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także