Komunikat archiwalny

Wyjątkowe warsztaty muzyczne dla niezwykłych dzieci

Po raz pierwszy w historii Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Odbędą się one 27 i 28 maja w Krakowie a w czerwcu w Warszawie i będą oparte o twórczość i postać Stanisława Moniuszki.

Wyjątkowe warsztaty muzyczne dla niezwykłych dzieci
Fot. pixabay.com

Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach szeroko zakrojonych działań związanych z obchodami Roku Stanisława Moniuszki nie tylko aktywnie uczestniczy, ale także kreuje wydarzenia związane z promocją twórczości oraz postaci kompozytora. Głównym celem oficyny jest zapewnienie jak najszerszego dostępu do kultury muzycznej dla jak najliczniejszej grupy osób.

Jednym z wielu elementów przygotowanych przez wydawnictwo na 200. rocznicę urodzin „ojca polskiej opery narodowej”, jest seria ponad 30 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, w tym warsztaty muzykoterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

- Jednym z podstawowych zadań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego jest działalność edukacyjna. Od blisko 75 lat przygotowujemy materiały nutowe, książkowe i dydaktyczne z obszaru muzyki klasycznej, opowiadamy dzieciom o najwybitniejszych twórcach, przybliżamy ich dzieło, wskazujemy najwyższe kulturowe wartości. Cieszę się, że w 2019 roku – czasie, w którym szczególną uwagę zwracamy na Stanisława Moniuszkę, możemy tak wiele aktywności adresować do najmłodszych. A szczególną radością jest współpraca z młodzieżą, która ma utrudniony dostęp do najlepszej muzyki i jej nie tylko artystycznego, ale i wychowawczego wymiaru – powiedział Daniel Cichy, dyrektor i redaktor naczelny PWM.

Przygotowane przez certyfikowanych arteterapeutów i muzykologów spotkania będą okazją do poznania świata muzyki Stanisława Moniuszki w kontekście innych sztuk (plastyka, taniec, teatr), przy jednoczesnym rozpoznaniu nowych pasji i talentów oraz kształceniu umiejętności wyrażania emocji w sposób akceptowalny przez społeczeństwo.

Do projektu pilotażowo zostali zaproszeni nauczyciele oraz uczniowie z klas 1-3 Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. ks. kard. Karola Wojtyły w Krakowie oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej „Krybar” w Warszawie.

Zaplanowano cztery cykle po trzy spotkania każdy, które odbywać się będą 27-28 maja w Krakowie oraz 10-11 czerwca w Warszawie. Warsztaty dla uczestników są całkowicie bezpłatne.

- Realizacja zajęć muzykoterapeutycznych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne opartych na twórczości Stanisława Moniuszki, w którym wezmą udział najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Krakowie, to inwestycja w młode pokolenie, pamięć o wielkim kompozytorze i jego nieocenionym wkładzie w polską kulturę. Działania w obszarze uwrażliwiania na piękno muzyki niosą budowanie wrażliwości i szacunku dla twórców oraz odbiorców. Wierzę, że tymi zajęciami zapoczątkujemy dobre praktyki corocznych muzycznych spotkań - podkreślił dyrektor SP nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie Michał Stolarek.

Uczestnicy będą mieli okazje poznać świat sztuki z różnych stron, zarówno jako słuchacze, widzowie, ale przede wszystkim jako czynni odbiorcy i twórcy dzieł artystycznych. Warsztaty umożliwią poznanie swoich umiejętności, pogłębienie zainteresowań muzycznych. Dzięki atrakcyjnej formie zajęć m.in. wykorzystania instrumentów muzycznych, swobodnej ekspresji artystycznej oraz narzędzi multimedialnych, warsztaty pozwolą przybliżyć osobę Stanisława Moniuszki oraz jego dzieł. Ponadto zajęcia mają za zadanie wzmocnić poczucie własnej wartości, poprzez zabawę obniżyć lęk i napięcie współpracy w grupie, a przede wszystkim pozwolą zdobyć wiedzę dotyczącą świata muzyki (opery, instrumentów muzycznych, właściwości dźwięków) oraz doświadczyć go poprzez różnorodne ćwiczenia kinestetyczne i zabawy muzyczne. Program skierowany jest do dzieci z zaburzeniami rozwoju, funkcjonowania układu nerwowego, łagodniejszą formą autyzmu, dzieci z zespołem Aspergera i zespołem Downa. 

Warsztaty organizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kameralistów.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także