Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Uczniowie z ul. Tynieckiej wystąpią z orkiestrą

W czwartek, 23 maja, o godz. 17, niewidomi i słabowidzący uczniowie szkoły muzycznej przy ul. Tynieckiej zagrają koncert w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Utalentowanej młodzieży towarzyszyć będzie orkiestra złożona z profesjonalnych muzyków. Wstęp na wydarzenie jest wolny. – To dla nas wielka radość, bo gramy już po raz dziesiąty. Łącznie na potrzeby wszystkich występów opracowaliśmy aż 150 aranżacji, z których wiele rozrosło się do rozmiarów orkiestrowych – cieszy się Agnieszka Nawrocka, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.

Fot. pixabay.com

W skład ośrodka wchodzi Szkoła Muzyczna I stopnia im. Majora Hieronima Henryka Baranowskiego – placówka wyjątkowa w skali kraju, prowadząca zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku. Uczniowie opanowują sztukę gry na fortepianie, organach, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, flecie, klarnecie, saksofonie, akordeonie i perkusji. Mają zajęcia zespołowe (chór, instrumentalne, wokalno-taneczne) i teoretyczne (kształcenie słuchu, rytmika, audycje muzyczne, muzykografia).

Ta różnorodność pozwala im później brać aktywny udział w życiu artystycznym w ośrodku i poza nim, a możliwość autoprezentacji przez sztukę ma niebagatelne znaczenie w procesie rewalidacji. – Jesteśmy jedyną szkołą w Polsce z tak pokaźną biblioteką transkrypcji utworów dydaktycznych i piosenek w opracowaniu na solistów, zespoły i orkiestrę – mówi Agnieszka Nawrocka, dyrektor SOSW na Tynieckiej.

W 2009 roku krakowski ośrodek odwiedził Marek Dutkiewicz, znany autor piosenek i scenarzysta. Właśnie wtedy narodził się pomysł, by zorganizować koncert, który pozwoliłby  niewidomym i słabowidzącym uczniom wystąpić z orkiestrą złożoną z profesjonalnych muzyków. Nauczyciele i młodzież podjęli to wyzwanie, krakowscy muzycy pospieszyli z pomocą i opracowali odpowiednie aranżacje, a sali użyczyło Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Tak zapoczątkowana została tradycja, bo koncert uczniów z orkiestrą to od 10 lat największe wydarzenie w każdym roku szkolnym – swoiste podsumowanie całorocznej pracy dzieci i młodzieży.

Wielu znakomitych muzyków – wolontariuszy gra z uczniami od pierwszego koncertu. Podobnie z dyrygentami, wśród których są tak uznane nazwiska, jak Paweł Szczepański, Marta Dramowicz-Wojtacka, Monika Bachowska i Tomasz Chmiel. Od początku w organizacji tego przedsięwzięcia szkołę wspierają Rada i Zarząd Dzielnicy VIII Dębniki oraz Muzeum „Manggha”. To tam uczniowie goszczą najczęściej. – Nam i naszej młodzieży możliwość zaprezentowania się przed krakowską publicznością dostarcza wiele radości i wzruszeń. A trema i zmęczenie? Tak, są, ale szybko zastępuje je satysfakcja i poczucie dobrze wykonanej pracy, gdy po koncercie rozlegają się końcowe długie brawa – mówi Agnieszka Nawrocka. I zaprasza na jubileuszowy występ swoich podopiecznych.

 

 

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-05-23
Data aktualizacji: 2019-05-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź