Komunikat archiwalny

Hala KS Cracovia 1906 z nagrodą „Polityki”

28 maja w Centrum Praskim KONESER w Warszawie po raz ósmy wręczona została Nagroda Architektoniczna „Polityki”. Grand Prix Nagrody otrzymali autorzy projektu Hali KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie – Biuro Projektowe Lewicki Łatak. To trzecia krakowska realizacja, która dotarła do finału Nagrody Architektonicznej „Polityki” w ciągu jej ośmiu edycji, a druga z nagrodą Grand Prix. W 2012 roku w piątce finalistów znalazł się Małopolski Ogród Sztuki (Ingarden & Ewý Architekci), zaś dwa lata później Grand Prix otrzymała siedziba Cricoteki (nsMoonStudio i Wizja Sp. z o.o.).

Hala KS Cracovia 1906 z nagrodą „Polityki”
Fot. Anna Duda / krakow.pl

Laureatem plebiscytu internautów została Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu - nagrodę odebrała pracownia 55Architekci.

W finale Nagrody w tym roku znalazły się również Unikato (Robert Konieczny – KWK Promes), Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (BBGK Architekci) oraz Zodiak Warszawski Pawilon Architektury (KALATA Architekci).

Laureata Grand Prix wybrało jury w składzie:  

 • Grzegorz Buczek – architekt, urbanista, członek Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich i Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej
 • Paweł Dobrzycki – architekt, scenograf teatralny, malarz i pedagog, dziekan Wydziału Scenografii ASP w Warszawie
 • Feliks Falk – reżyser, scenarzysta, absolwent ASP w Warszawie
 • Marek Kościkiewicz – muzyk, producent, absolwent warszawskiej ASP
 • Jacek Michalak – wiceprezes zarządu ds. rozwoju Grupy ATLAS
 • Ewa P. Porębska – redaktor naczel­na miesięcznika „Architektura-Murator”
 • Krzysztof Sołoducha – redaktor naczelny portalu Sztuka Architektury
 • Magdalena Staniszkis - architekt i urbanista, prof. nzw. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej
 • Bogna Świątkowska – prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana
 • Jarosław Trybuś – historyk sztuki i krytyk architektury
 • Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński – przedstawiciele redakcji „Polityki”

nagroda Polityki

Biuro Projektów Lewicki Łatak

Firma założona przez Kazimierza Łataka (ur. 1962) i Piotra Lewickiego (ur. 1966) w marcu 1995 roku, jest pracownią specjalizującą się w projektowaniu architektoniczno-budowlanym w różnych skalach: urbanistyka, architektura, wnętrza. Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak pracują razem nieprzerwanie od 1988 roku, w roku 1990 ukończyli Wydział Architektury (PL i KŁ) oraz Wydział Budownictwa Lądowego (KŁ) Politechniki Krakowskiej. W latach 1992-1999 pracowali na tym Wydziale jako wykładowcy, w latach 2003-2009 prowadzili studio projektowe na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Nagroda Architektoniczna „Polityki”

Nagroda przyznawana jest, aby pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia. Do przedsięwzięcia co roku zapraszane jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi: najwybitniejszych architektów i urbanistów, krytyków architektury, przedstawicieli stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej czy też znanych artystów. Poprzez swoje nominacje wskazują nam najbardziej warte uwagi obiekty zrealizowane w danym roku w trzech kategoriach: 

 • realizacje architektoniczne (tzw. mała i duża architektura, budownictwo mieszkalne zbiorowe i indywidualne, biurowce, budynki użyteczności publicznej, kościoły, budynki rewitalizowane, budownictwo inżynieryjne (stadiony, mosty itp.) 
 • rozwiązania urbanistyczne (osiedla, układy drogowe, tereny zielone, wypoczynkowe itd.) 
 • sztuka w przestrzeni publicznej (instalacje artystyczne, pomniki itp.)

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także