Komunikacja aglomeracyjna – zmiany w Skawinie
W sobotę, 1 czerwca wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii aglomeracyjnych na terenie gminy Skawina – informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Zmiany dotkną linie nr 203, 213, 223, 235, 243, 253 i 263.
Zmiany w funkcjonowaniu linii aglomeracyjnych:
- nr 203 – będzie kursować po nowej stałej trasie: Czerwone Maki P+R - przystanek „Skawina Tyniecka Rzepnik” bez zmian, następnie (w Skawinie): ul. Tyniecka, ul. Wojska Polskiego, ul. Tyniecka, ul. Piastowska, ul. Żwirowa, ul. Energetyków, obwodnica Skawiny, ul. Tyniecka, ul. Mickiewicza, ul. Popiełuszki, ul. Jana Pawła II - Skawina.
Wybrane kursy w dni powszednie będą realizowane z pominięciem wjazdu na przystanek „Tor Kajakowy”. Zostaną zlikwidowane wszystkie kursy na trasie: Czerwone Maki P+R - Tyniec Kamieniołom.
Zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu przystanków:- przystanek „Kolna” będzie obsługiwany w następujący sposób:
- w kierunku Skawiny dwukrotnie: na ul. Kolnej oraz na ul. Tynieckiej (po obsłużeniu przystanku „Tor Kajakowy”),
- w kierunku Czerwonych Maków P+R tylko raz - na ul. Tynieckiej (po obsłużeniu przystanku „Tor Kajakowy”);
- zostaną uruchomione następujące nowe pary przystanków: „Skawina Piastowska n/ż” (na ul. Piastowskiej), „Skawina Żwirowa n/ż” (na ul. Żwirowej), „Skawina Żwirownia n/ż” (w kierunku Skawiny na ul. Eneretyków, po skręcie w lewo z ul. Żwirowej, w kierunku Czerwonych Maków P+R na ul. Żwirowej, po skręcie w prawo z ul. Energetyków);
- przystanek „Skawina Samborek Most” będzie funkcjonował w następujący sposób:
- w kierunku Skawiny w dotychczasowej lokalizacji (na pętli),
- w kierunku Czerwonych Maków P+R w nowej lokalizacji na ul. Tynieckiej (w obu kierunkach przystanek ten będzie obsługiwany po obsłużeniu przystanku „Skawina Wojska Polskiego”);
- pozostałe przystanki na odcinku Czerwone Maki P+R - „Skawina Popiełuszki” / „Skawina Cmentarz” będą funkcjonować bez zmian;
- na nowym odcinku trasy zostaną uruchomione przystanki: „Skawina Ajka” oraz „Skawina” (na pętli);
- przystanek „Kolna” będzie obsługiwany w następujący sposób:
- nr 213 - zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy dla wybranych kursów we wszystkie dni tygodnia. Ponadto zostanie uruchomiona dodatkowa para kursów na trasie Czerwone Maki P+R - Krzęcin Pętla we wszystkie dni tygodnia, natomiast zostanie zlikwidowana jedna para kursów na trasie Skawina - Krzęcin Pętla w soboty i dni świąteczne;
- nr 223 - zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy dla wybranych kursów we wszystkie dni tygodnia. Ponadto zostanie uruchomiona dodatkowa para kursów na trasie Skawina - Brzeźnica Dworzec w soboty i w dni świąteczne w godzinach porannych;
- nr 235 - zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy zakładająca wydłużenie następujących par kursów w dni powszednie z pętli Ochodza Dwór do pętli Ochodza Odwiśle: z Borku Fałęckiego o godz. 6.30 (zmiana z godz. 6.35) oraz 14.30 oraz z Ochodzy Dwór z godz. 7.22 i 15.25 (zmiana z godz. 15.20). Ponadto zostaną wprowadzone następujące korekty godzin odjazdów w soboty: z Borku Fałęckiego z godz. 5.20 na godz. 5.15 i ze Skawiny Podbory z godz. 6.00 na godz. 5.55;
- nr 243 - nowa linia aglomeracyjna kursująca po następującej trasie: Borek Fałęcki - ul. Zakopiańska, ul. Taklińskiego, ul. Petrażyckiego, Skawina: ul. Graniczna, „Skawina Korabniki”, ul. Wyspiańskiego, „Skawina Cmentarz Komunalny”, ul. Kopernika, ul. Korabnicka, ul. Popiełuszki, ul. Jana Pawła II - Skawina.
Funkcjonowanie przystanków:- przystanki na odcinku Borek Fałęcki - „Skawina Starostwo Powiatowe” będą funkcjonować analogicznie jak obecnie dla linii 203,
- przystanek „Skawina 29 Listopada” w obu kierunkach zostanie przeniesiony na ul. Kopernika, na odcinek łączący ul. 29 Listopada i ul. Korabicką,
- przystanek „Skawina Popiełuszki” w kierunku pętli Skawina będzie zlokalizowany na ul. Popiełuszki, natomiast w kierunku Borku Fałęckiego na ul. Korabnickiej (jak dla linii nr 235);
- nr 253 - będzie kursować po nowej stałej trasie: Czerwone Maki P+R - „Radziszów Szpital” jak obecnie, następnie drogą w kierunku Krzywaczki, dalej w prawo w kierunku Radziszowa, następnie w lewo i dalej po obecnej trasie linii nr 263 do Woli Radziszowskiej Pętli.
Na wydłużonym odcinku trasy linia będzie obsługiwać w obu kierunkach przystanek „Wola Radziszowska Kapelanka” oraz wszystkie istniejące przystanki na odcinku „Wola Radziszowska Mała Ostra Góra” - Wola Radziszowska Pętla. Rozkład jazdy zostanie zmieniony we wszystkie dni tygodnia; - nr 263 - będzie kursować po nowej stałej trasie: Czerwone Maki P+R - Radziszów PKP.
Przystanek „Wola Radziszowska Łęg” nie będzie obsługiwany przez pojazdy Komunikacji Miejskiej w Krakowie, natomiast wszystkie przystanki na odcinku „Wola Radziszowska Mała Ostra Góra” - Wola Radziszowska Pętla będą obsługiwane przez linię nr 253. Rozkład jazdy zostanie zmieniony we wszystkie dni tygodnia.
Uwaga! Od soboty, 1 czerwca numer linii 243 kursującej na trasie Podgórze SKA - Węgrzce Wielkie Pętla zostanie zmieniony na 234. Rozkład jazdy pozostaje bez zmian. W związku z przebudową ul. Bieżanowskiej linia w dalszym ciągu kursuje po trasie skróconej: Nowy Bieżanów Południe - Węgrzce Wielkie Pętla.
Zmiany nazw przystanków:
- „Brzeźnica” na „Brzeźnica Dworzec”;
- „Brzeźnica Kuźnia” na „Brzezinka Kuźnia”;
- „Grabie” na „Grabie Pętla”;
- „Krzęcin Częsna” na „Krzęcin Szczęsna”;
- „Ochodza” na „Ochodza Dwór”;
- „Skawina Podgórki Skawińskie” na „Skawina Podgórki”;
- „Wola Radziszowska” na „Wola Radziszowska Pętla”.
Zasady zachowania ważności biletów okresowych:
Bilety okresowe, których okres obowiązywania rozpoczął się przed 1 czerwca zachowują ważność - do końca obowiązywania ważności biletu - na dotychczasowych i nowych trasach linii. Ponadto bilety, o których jest mowa powyżej:
- wykupione na linię nr 203 zachowują ważność na całej trasie linii nr 243;
- wykupione na linię nr 263 zachowują ważność na całej trasie linii nr 253.
Bilety okresowe, których okres obowiązywania rozpoczął się 1 czerwca lub później, zachowują ważność tylko na nowych trasach poszczególnych linii.