Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Większy budżet dla dzielnic

Uchwała w sprawie zwiększenia budżetów dzielnic, informowanie dzielnic o planowanych inwestycjach oraz comiesięczne kontrole bieżącego utrzymania ogródków jordanowskich – takie m.in. tematy poruszono podczas drugiego w tej kadencji Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic.

Fot. Małgorzata Kubowicz

W 2019 roku budżet dzielnic łącznie wynosi prawie 50 mln zł (wydatki bieżące i inwestycyjne). Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Konwentu zwrócił uwagę, że zmienia się rynek zamówień publicznych, zwiększają się koszty realizacji inwestycji. – Interesuje nas systematyczne podnoszenie budżetów dzielnic w latach kolejnych – apelował Dominik Jaśkowiec.

 Jak wyjaśnił Marek Podsiadło, zastępca Skarbnika Miasta Krakowa, środki budżetowe dzielnic na wydatki bieżące wpisane są do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Łącznie w 2020 roku budżet na dzielnice wraz z inwestycjami wyniesie 44 mln 826 tysięcy zł – uszczegółowił Marek Podsiadło.

Andrzej Dziedzic, Przewodniczący dzielnicy XVII zwrócił uwagę, że od 4 lat nie zmieniła się wysokość środków przeznaczanych na dzielnice i od 2015 roku stoi na poziomie 45 mln dla wszystkich dzielnic. - W 2011 roku na inwestycje w dzielnicy XVII w budżecie były 3 mln, w tym roku 1 mln 900 tys. Z takimi środkami możemy skupiać się jedynie na podstawowych sprawach – mówi Przewodniczący Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.

Wtórował mu Szczęsny Filipiak z VII dzielnicy. - Kiedyś małe środki na dzielnice tłumaczono kryzysem, kryzys się dawno skończył, a środki są takie same. W między czasie wzrosły koszty inwestycji, nie możemy planować nowych zadań. - Budżet dzielnic powinien być systematycznie zwiększany, o 5-10% - dodawał przewodniczący dzielnicy XVII.

Ostatecznie podjęto decyzję o przygotowaniu uchwały konwentu, w której wnioskuje się o zwiększenie budżetów dzielnic Miasta Krakowa.

Informować o pozwoleniach na budowę

Przedstawiciele dzielnic zwrócili się z prośbą do wydziału architektury o każdorazowe informowanie ich o wszczęciu postępowania o wydanie pozwolenia na budowę na terenach ich dzielnic. Przewodniczący dzielnic skarżą się, że informacje na ten temat zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej są nieczytelne w tej kwestii i przeszukiwanie ich jest bardzo pracochłonne. Wczesna wiedza o planowanych inwestycjach w dzielnicy da Przewodniczącym czas na analizę i ewentualną reakcję. Ustalono, że Wydział Architektury i Urbanistyki postara się, by informacje przekazywane do BIP-u były bardziej czytelne, a przeszukiwanie pozwoleń na budowę wydanych dla inwestycji na terenie poszczególnych dzielnic prostsze.

Przy okazji pojawił się temat mediacji po wydaniu przez dzielnice negatywnej opinii do warunków zabudowy. Dzielnice wydają opinie do WZ-ki na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa. W praktyce jednak opinia ta nie jest wiążąca dla Wydziału Architektury
i Urbanistyki, ma raczej za zadanie informować dzielnice o toczącym się postępowaniu. Radni zwracali uwagę, że w przypadku wydanej opinii negatywnej organizowane są mediacje z inwestorem i pracownikiem Wydziału Architektury i Urbanistyki, na których z reguły inwestor się nie pojawia. Spotkania te są czasochłonne zarówno dla przedstawicieli dzielnic jak i pracowników wydziału. Szczęsny Filipiak prosił o rozważenie, czy nie należałoby się z tych mediacji wycofać. Bogdan Smok Przewodniczący Dzielnicy VI Bronowice dodał, że przez kilkanaście lat pracy w dzielnicy udało się dwukrotnie przekonać inwestora do modyfikacji inwestycji. – Czy te dwa razy rekompensują wiele bezowocnych spotkań? Trzeba się nad tym zastanowić – mówił Bogdan Smok.

Przewodniczący Konwentu Dominik Jaśkowiec poprosił Szczęsnego Filipiaka, by na kolejny konwent przygotował projekt uchwały w sprawie informowania dzielnic o inwestycjach.
– Trzeba wypracować przyjazny mechanizm informowania, bo z  kilku tysięcy decyzji ciężko jest wyciągnąć informacje o danej dzielnicy – mówił Dominik Jaśkowiec.

Kontrola w ogródkach raz w miesiącu?

Dzielnice zawnioskowały także o wznowienie comiesięcznych kontroli bieżącego utrzymania ogródków jordanowskich.

 – Zarząd Zieleni Miejskiej powróci do przeglądów ogródków jordanowskich. Informacja mailowa w tej sprawie już została wysłana do dzielnic. Pierwsze objazdy już się odbyły. Chcielibyśmy zaproponować jednak, by kontrole nie były comiesięczne a kwartalne. W przypadku kontroli comiesięcznych to duże obciążenie dla ZZM-u. Jeśli jednak którejś dzielnicy nie będzie ta formuła odpowiadać, to można zrobić tak, jak w dzielnicy IV, że raz w miesiącu  objeżdżamy kilka ogródków (ale nie wszystkie). Docelowo, kwartalnie wszystkie ogródki jordanowskie są skontrolowane – mówił Jarosław Tabor z Zarządu Zieleni Miejskiej.

– U nas objazdy miesięczne działają, trwają 2 godziny. Może należy dopracować harmonogram w każdej dzielnicy z osobna – proponował Szczęsny Filipiak Przewodniczący Dzielnicy VII Zwierzyniec, co zostało zaakceptowane przez większość uczestników konwentu.

Kolejny Konwent Przewodniczących Rad Dzielnic odbędzie się 24 czerwca.

pokaż metkę
Autor: Małgorzta Kubowicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-05-30
Data aktualizacji: 2019-06-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź