Atrakcyjny fotel

9 czerwca można było zobaczyć niedostępne na co dzień zakątki magistratu, a przede wszystkim gabinet Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa ze słynnym fotelem prezydenta Józefa Dietla. To wszystko i wiele innych atrakcji czekało na odwiedzających w Dniu Otwartym Magistratu.

Atrakcyjny fotel
Fot. Jan Bińczycki

Przy okazji zwiedzania gabinetu Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa goście mogli zasiąść w fotelu należącym do słynnego byłego prezydenta Krakowa Józefa Dietla. Fotel jest jednym z najstarszych mebli znajdujących się w Urzędzie Miasta przy pl. Wszystkich Świętych. Historia pozostawiła na nim symboliczne ślady. Stalinowska propaganda i cenzura lat 1945–1956 nie mogła pogodzić się z wizerunkiem orła w koronie, który widnieje na herbie, dlatego ten fragment został odpiłowany. Jednak pod koniec 2009 r. korona wróciła na swoje miejsce. Replikę wykonał rzeźbiarz Bogumił Płatek – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W czasie Dnia Otwartego Magistratu można było także zrobić sobie pamiątkową fotografię w słynnym fotelu i przez chwilę poczuć się jak jego pierwszy lub obecny właściciel, czyli Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec. Zdjęcie umieszczane było w specjalnie drukowanej z tej okazji gazecie.

Tego dnia odbyła się także uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Krakowa, kończąca jej kadencję. Również w Sali Obrad odbył się finał projektu edukacyjnego „Uczeń-obywatel”.

Kilka dni wcześniej, w środę, 5 czerwca w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa z okazji Święta Miasta oraz wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Otrzymał go prof. Antoni Dziatkowiak, kardiochirurg.

 

Pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także