Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Do 10 czerwca licea, technika i branżówki przyjmują podania

Już tylko tydzień pozostał absolwentom szkół podstawowych i gimnazjów, aby wziąć udział w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Termin składania wniosków o przyjęcie do klas pierwszych upływa 10 czerwca. Kolejną ważną datą będzie 28 czerwca, kiedy w szkołach ogłoszone zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Fot. Wiesław Majka / www.krakow.pl

W tegorocznym naborze bierze udział wyjątkowo liczna grupa kandydatów – tzw. podwójny rocznik. O miejsca w szkołach ponadpodstawowych ubiegają się jednocześnie pierwsi absolwenci ośmioklasowych szkół podstawowych oraz ostatni absolwenci zlikwidowanych gimnazjów. W Krakowie to łącznie 13 310 uczniów: 7103 uczniów po podstawówce i 6207 uczniów po gimnazjum. Dla porównania: obecnie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych (samorządowych i niesamorządowych) uczy się 9272 uczniów.

Krakowskie samorządowe szkoły ponadpodstawowe: 37 liceów ogólnokształcących, 22 technika oraz 20 branżowych szkół I stopnia – przygotowywały się do tego wyjątkowego naboru od kilku lat. Łącznie są w stanie zapewnić kandydatom 19 070 miejsc. Do tego doliczyć trzeba jeszcze ofertę niesamorządowych szkół publicznych.

W serwisie rekrutacyjnym krakow.e-omikron.pl kandydaci i ich rodzice mogą zapoznać się z ofertą szkół, kryteriami i zasadami punktacji, a także wypełnić wniosek rekrutacyjny. Wypełnienie wniosku w formie elektronicznej nie tylko jest najwygodniejsze, ale też pozwala śledzić kolejne etapy procesu rekrutacji oraz otrzymywać informacje o jej wynikach. Wniosek można też oczywiście wypełnić w formie papierowej – wystarczy wydrukować sobie formularz z systemu rekrutacyjnego lub pobrać go w szkole.

Wypełniony wniosek, podpisany przez rodziców lub prawnych opiekunów, trzeba zanieść do szkoły pierwszego wyboru. Przypominamy, że we wniosku o przyjęcie uczeń może wskazać dowolną liczbę szkół, a w nich dowolną liczbę oddziałów klasy pierwszej. Dlaczego warto to zrobić? Wybór większej liczby szkół i oddziałów (grup rekrutacyjnych), o zróżnicowanej popularności wśród kandydatów, zwiększa szanse na pozytywny wynik rekrutacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że we wniosku liczy się kolejność wskazanych oddziałów (grup), dlatego powinna być ona zgodna z preferencjami kandydata – na pierwszym miejscu dajemy więc to, na czym nam najbardziej zależy, i tak dalej.

 

Od 21 do 25 czerwca kandydaci będą jeszcze musieli uzupełniać wnioski o przyjęcie do szkół – donieść trzeba bowiem kopię lub oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum lub szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty.

28 czerwca o godz. 12.00 szkoły ponadpodstawowe ogłoszą listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia. Szkoły prowadzące kształcenie zawodowe do 3 lipca wydadzą kandydatom skierowania na badania lekarskie.

Uczniowie, którzy znaleźli swoje nazwisko na liście zakwalifikowanych, muszą potwierdzić wolę nauki w wybranej szkole – najpóźniej do 9 lipca. W tym celu absolwenci gimnazjów składają w szkole oryginały świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego, a absolwenci szkoły podstawowej – oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W technikach i branżowych szkołach I stopnia kandydat musi także przedłożyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

10 lipca o godz. 12.00 nastąpi najbardziej wyczekiwany przez uczniów i rodziców moment – ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół ponadpodstawowych.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-06-03
Data aktualizacji: 2019-06-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź