Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków dzieli się doświadczeniami

– Partnerstwo publiczno-prywatne jako mechanizm realizacji ważnych dla mieszkańców inwestycji sprawdza się w naszym mieście. Widać to na przykładzie budowy spopielarni i cmentarza w Podgórkach Tynieckich – mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa podczas wizyty studyjnej, której głównym tematem były doświadczenia Krakowa przy realizacji inwestycji cmentarnej w ramach PPP.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich

Przedstawiciele kilkunastu miast polskich odwiedzili w czwartek, 6 czerwca, Kraków, by zapoznać się z trybem realizacji spopielarni zwłok i cmentarza komunalnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

– Kraków może być wzorem dla innych samorządów jeśli chodzi o współpracę z sektorem prywatnym przy inwestycjach publicznych. Dobrym przykładem, że formuła PPP sprawdza się jest budowa cmentarza i spopielarni w Podgórkach Tynieckich – mówiła Anna Wiktorczyk–Nadolna ze Związku Miast Polskich.

Zastępca prezydenta Andrzej Kulig zaznaczył, że nie przypadkiem władze miasta podjęły decyzję o lokalizacji nowej inwestycji cmentarnej w południowo-zachodniej części Krakowa. – To jeden z najprężniej rozwijających się rejonów miasta, gdzie dotychczas nie było wystarczających miejsc grzebalnych. Brakowało też spopielarni, a trzeba pamiętać, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę pochówku. Okazuje się, że w tym przypadku mechanizm PPP sprawdza się dobrze, zadowoleni są także mieszkańcy, którzy obecnie, w badaniach dotyczących satysfakcji usług komunalnych, pozytywnie oceniają instalację działającą w Podgórkach Tynieckich – podkreślał Andrzej Kulig.

Przypomnijmy, że pierwsza w Krakowie spopielarnia zwłok została uruchomiona wiosną 2016 roku. Rok później oddano do użytku parking dla 89 samochodów. Spopielarnia to pierwszy element dużego projektu inwestycyjnego, który jest realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w trybie koncesji na roboty budowlane, we współpracy pomiędzy Gminą Kraków a konsorcjum firm w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska z Łodzi, Urciuoli Group`s S.R.L. z Włoch.

Docelowo w ramach całego projektu powstanie jeszcze budynek ceremonialny, kolumbarium i ok. 9 ha cmentarza. Wartość projektu wynosi 24,5 mln zł. Finansowanie jest zadaniem koncesjonariusza, który ma wyłączne prawo do pobierania zysku z przedmiotu koncesji do 2041 roku.

– Obecnie operator przygotowuje się do budowy domu ceremonialnego, trwa też postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę dla ok. 4 ha cmentarza. Liczymy, że prace budowlane w ramach naszego wspólnego projektu rozpoczną się za kilka miesięcy – poinformował Jarosław Skóra, zastępca dyrektora ZIM w Krakowie.

Uczestnicy wizyty studyjnej interesowali się przebiegiem negocjacji z uczestnikami postępowania w trybie PPP. Pytali też o podział ryzyk pomiędzy partnerami, a także o zasady koncesji budowlanej, a więc formuły PPP, w której realizowane jest zadanie. Warto wiedzieć, że wkładem samorządu jest udostępnienie terenu pod realizację zadania, a także budowa i przebudowa część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej. Z kolei partner prywatny wziął na siebie ryzyko budowy i utrzymania infrastruktury zgodnie z normami prawnymi i w sposób zapewniający nieprzerwany dostęp do usług objętych koncesją.

Na koniec uczestnicy wizyty studyjnej zwiedzili też teren inwestycji w Podgórkach Tynieckich, gdzie mogli zobaczyć jedyną działającą w Krakowie spopielarnię.

Organizatorem wizyty studyjnej w ramach projektu „Rozwój Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Polsce” był Związek Miast Polskich we współpracy z Zarządem Inwestycji Miejskich w Krakowie. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-06-06
Data aktualizacji: 2019-06-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź