Komunikat archiwalny

Teatr Słowackiego zaprasza dzieci za kulisy

18 i 19 czerwca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, odbędą się warsztaty dla dzieci. Najmłodsi widzowie będą mogli zwiedzić teatr, przymierzyć teatralne kostiumy i osobiście poznać kilka „duchów”, które wprowadzą ich w świat kulis teatralnych.

Teatr Słowackiego zaprasza dzieci za kulisy
Fot. archiwum Teatru im. J. Słowackiego

Każdy teatr ma swoje tajemnice, szczególnie teatr, który istniej już ponad 100 lat. Wśród osób, które znają je najlepiej są rzemieślnicy teatralni, wykonujący kostiumy, rekwizyty, charakteryzacje i elementy scenografii. Ludzie, którzy są dla publiczności zupełnie niewidoczni, ale bez ich talentów i twórczej pracy nie byłoby materii ani „magii teatru”.

Wśród nich są m.in. inspicjenci, krawcy, garderobiane i charakteryzatorki, rekwizytorzy i tapicerzy, akustycy i montażyści. Ze względu na swoją „niewidzialność” nazywani są często „duchami teatru”. Publiczność nie zna ich nazwisk ani twarzy. Nie wychodzą na scenę na oklaski, po zakończeniu spektaklu. Na próżno szukać ich też na afiszach teatralnych. 18 i 19 czerwca o godz. 10.00, najmłodsi widzowie, będą mogli poznać osobiście kilku z nich podczas warsztatów pt. „Kwestia czasu” i „Z notatnika inspicjenta”.

W czasie pierwszego z warsztatów odwiedzą m.in. teatralną garderobę i charakteryzatornię oraz magazyn teatralny, w którym będą mogły przymierzyć kostiumy i przekonać się jak wygląda przemiana aktora w kogoś zupełnie innego. Drugi z warsztatów, będzie okazją do poznania inspicjenta, który jest jedną z najważniejszych osób w teatrze. Jego poleceń muszą słuchać zarówno aktorzy, jak i osoby, które pracują za kulisami. Dzieci będą mogły zobaczyć jego miejsce „dowodzenia” i poznać wiele niezwykłych historii, związanych z realizacją bajek i innych, teatralnych przedstawień.

Warsztaty rozpoczynają się od zwiedzania teatru, foyer, widowni i sceny oraz teatralnego zaplecza. Przewodnikiem, który wprowadzi dzieci w świat „magii” teatru, będzie Bartosz Jelonek, teatrolog i producent przedstawień, który obserwował świat kulis od dziecka, ponieważ jego babcia była garderobianą. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Jak działa teatr?”, którego pomysłodawczynią jest Małgorzata Szydłowska, scenografka, wicedyrektor Teatru Łaźnia Nowa, kuratorka wystawy „Myśląca ręka”, którą można zobaczyć w Domu Rzemiosł Teatralnych na ul. Radziwiłłowskiej 3. 

Szczegóły dotyczące warsztatów oraz rezerwacja miejsc, znajdują się pod adresem: jakdzialateatr.pl.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także