Małopolski Kongres Kobiet

15 czerwca, w sobotę w Auditorium Maximum odbędzie się piąty Małopolski Kongres Kobiet. Głównym organizatorem tegorocznego wydarzenia jest, jak zwykle, od pięciu lat –  Stowarzyszenie Most Kobiet. W tym roku ogromne wsparcie w realizacji tego projektu zawdzięczamy Małopolskiemu Instytutowi Samorządu Terytorialnego i Administracji (MISTiA).

Małopolski Kongres Kobiet
Fot. archiwum prywatne

Organizacja małopolskich spotkań jest niełatwa, chociaż, co należy przyznać, zainteresowanie kobiet udziałem w tym wydarzeniu jest bardzo duże. Wszystkie panie angażujące się w tworzenie kongresu  traktują swoją pracę prawie jak posłannictwo, ponieważ czują, że tworzą coś dla dobra wszystkich kobiet w Małopolsce. Duże kongresy organizują zazwyczaj niewielkie grupy entuzjastek, więc – proszę mi uwierzyć – pracy jest naprawdę mnóstwo.

W 2014 r., podczas pierwszej edycji projektu, także w Auditorium Maximum UJ, spotkało się prawie tysiąc kobiet, które chciały się lepiej poznać i zintegrować. Bezpośrednią inspiracją dla krakowianek były warszawskie Kongresy Kobiet, które odbywają się od 2009 r. Nasz „małopolski” pomysł na tę imprezę był jednak nieco inny: chciałyśmy zmienić tematykę i odejść od tej, która dominuje podczas warszawskich spotkań. Przeszłyśmy zatem o upolitycznionego – cokolwiek by mówić – Kongresu Kobiet – w stronę promowania społeczeństwa obywatelskiego. Chciałyśmy podkreślać apolityczność naszych spotkań, skupiając się przede wszystkim na codziennych problemach żeńskiej części społeczeństwa. Kongres objęła honorowym patronatem małżonka ówczesnego Prezydenta RP Anna Komorowska. Podczas pierwszej imprezy odbyło się 11 paneli tematycznych, poświęconych m.in. problemom alkoholowym, które coraz częściej dotykają też kobiet. Poruszałyśmy też zagadnienia związane z niepełnosprawnością i ciężkimi chorobami w rodzinie. W Kongresie wzięły udział przedstawicielki wielu środowisk i zawodów. Były hokeistki, przedsiębiorczynie, dziennikarki czy członkinie Koła Gospodyń Wiejskich.

II Małopolski Kongres Kobiet odbył się w lutym 2015 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Wtedy odbyło się 13 paneli. Jeden z nich – „Wyspa mężczyzn w morzu kobiet" – skierowany był do męskiej części audytorium. Przedstawiał on męski punkt widzenia  skomplikowanego świata kobiet.

Kolejny, III Małopolski Kongres Kobiet z 2016 r. odbył się również w Auditorium Maximum. Jego hasło brzmiało „Przeciw Stereotypom”. Pośród wystąpień wykładowców znalazło się doskonałe przemówienie prof. Jerzego Vetulaniego, mówiącego o stereotypach związanych z pracą mózgu mężczyzny i kobiety. Oprócz paneli dyskusyjnych podczas kongresu odbywały się: występy artystyczne, koncerty, spotkania z autorkami książek, stylistką i psychologiem.

Kolejny, IV Kongres Kobiet to marzec 2018 r. Wydarzenia skoncentrowane były wokół hasła „Moc jest w nas”. Wzięło w nim udział ponad tysiąc pań, które miały szansę uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach poświęconych m.in.: tematyce zdrowia, pracy, etyki, komunikacji społecznej. Nie zabrakło także wykładów poświęconych miejscu kobiet w polityce, nauce, sztuce i historii, a także paneli dotyczących zdrowia mieszkańców Krakowa i Małopolski. W jednym z nich wziął udział Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, który powiedział: „Jestem Paniom niezwykle wdzięczny, że spotykacie się tutaj po to, aby inspirować się wzajemnie, by wymieniać swoje poglądy i doświadczenia, dyskutować i przede wszystkim budować. Wykorzystujecie swoją kobiecą siłę, by zmieniać Małopolskę każdego dnia, dzięki Wam staje się miejscem lepszym do życia dla nas wszystkich”.

I wreszcie ten aktualny, już V Kongres Kobiet: 15 czerwca tego roku w Auditorium Maximum. Tym razem będziemy się zastanawiały nad problemem bardzo ważnym we współczesnym świecie: nad bezpieczeństwem, a także  – jak zawsze – nad zdrowiem mieszkańców Krakowa i Małopolski. Już wiemy, że wspiera nas Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Jesteśmy bardzo wdzięczne za pomoc i wsparcie rektorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciechowi Nowakowi. Bardzo doceniamy wszystkich sponsorów, których jest sporo, i nie sposób ich tutaj wymienić.

Chcemy, aby V Małopolski Kongres Kobiet był świętem kobiet w Małopolsce. Chcemy jednoczyć wszystkie organizacje kobiece, które serdecznie zapraszamy do współpracy. Razem jesteśmy jeszcze bardziej widoczne. Porozmawiajmy o problemach, a  nasze spotkania staną się inspiracją do działań. Uczestnictwo w kongresie jest bezpłatne. Zapraszamy na stronę stowarzyszenia, gdzie znajdą Państwo program Kongresu: www.malopolskikongreskobiet.pl. Zapraszamy. Bądźcie z nami.

Małgorzata Jantos, radna miasta Krakowa i organizatorka pięciu Kongresów Kobiet w Małopolsce

dwutygodnik

 

Pokaż metkę
Autor: Małgorzata Jantos
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także