Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Happening baletu Cracovia Danza pod Wawelem

W ramach cyklu happeningów Baletu Cracovia Danza, „Balet w mieście. Edycja Moniuszko 2019”, tancerze 25 czerwca zatańczyli pod Wawelem, a dokładnie przy ul. Powiśle 11.

Fot. Ilja Van de Pavert

„(…) pośpieszyłem na Wawel. O wrażeniu, jakiegom doświadczył opisywać nie usiłuję. Serce moje nie biło, ale trzęść się zaczęło. A widok pamiątek i grobów całych dziejów naszych poważnym dreszczem mnie przejął” – pisał do żony Stanisław Moniuszko, 8 maja 1858 roku w Krakowie. I dalej: „…mur, co biodra opasywał Wawelskiego Zamku niby jak poszarpana szata, wygląda dziś odnowiony jak aksamitna kołdra na pękatym brzuchu rozesłana – a siedm wież jego, co to niby siedm boleści za dziećmi, co bez wieści przepadły, wypucowane jak cacki na szachownicy cztery rogi” (pisownia oryginalna).

Tegoroczna edycja happeningów ma na celu pokazanie związków Stanisława Moniuszki z Krakowem. Warto przypomnieć, że kompozytor odwiedził Kraków dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii naszego kraju. Po raz pierwszy Moniuszko zatrzymał się w dawnej stolicy Polski w 1858 roku jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża. Spędził tu kilka dni, podczas których poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i oglądał groby królewskie, a także pobyt na Skałce, zaowocowały pracą nad operą „Rokiczana”, opowiadającą o królu Kazimierzu Wielkim, do libretta Józefa Korzeniowskiego. Za drugim razem Moniuszko był w Krakowie przez miesiąc, na przełomie lat 1866 i 1867, co związane było z prezentacją jego muzyki. W tym czasie siedem razy w Krakowie została wystawiona jego najsłynniejsza opera „Halka”, zaś 18 stycznia 1867 roku krakowska publiczność mogła zobaczyć operę „Verbum Nobile”. Także w styczniu 1867 roku, trzy razy został powtórzony koncert utworów Moniuszki. Pod batutą kompozytora zabrzmiała wówczas kantata „Widma” i uwertura koncertowa „Bajka”.

We wtorek 25 czerwca 2019 roku Cracovia Danza zatańczyła u stóp Wawelu, przedstawiając choreografie przygotowane przez Romanę Agnel i Leszka Rembowskiego do muzyki Moniuszki. Zabrzmiała fortepianowa polka C-dur oraz polonez i „Kotyljon” z opery „Hrabina”.

Cykl happeningów Baletu Cracovia Danza, poświęcony w tym roku Stanisławowi Moniuszce, został zainaugurowany 26 marca w Bibliotece Jagiellońskiej. Happeningowi towarzyszył wówczas pokaz autografów kompozytora. Zaprezentowana została aria z opery „Verbum Nobile” oraz jedna z najsłynniejszych pieśni – „Prząśniczka”. Ponad miesiąc później, 7 maja, drugim happeningiem Cracovia Danza obchodziła 200. urodziny Moniuszki tańcząc na Rynku przed kamienicą nr 47, w której znajdował się dawniej hotel Drezdeński, gdzie kompozytor się zatrzymywał.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-06-25
Data aktualizacji: 2019-06-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź