Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Festiwal EtnoKraków/Rozstaje dla najmłodszych

Tegoroczna odsłona festiwalu EtnoKraków to nie tylko porywające koncerty, warsztaty i noce tańca, to również szereg wydarzeń dla najmłodszych wielbicieli muzyki świata. Między 30 czerwca a 7 lipca dzieci i rodzice będą mogli uczestniczyć w warsztatach tradycyjnego rzemiosła, nauczą się tradycyjnych tańców słowackich, włoskich i polskich, posłuchają bajkowych kołysanek i zatańczą podczas festiwalowych koncertów w specjalnie przygotowanych strefach. Organizatorzy przewidzieli również dodatkowe udogodnienia, m.in. strefę rodzica z przewijakiem i ministrefę relaksu. Dzieci do lat trzech będą mogły uczestniczyć w koncertach za darmo.

Fot. materiały prasowe / KBF

Festiwal EtnoKraków/Rozstaje to bez wątpienia festiwal szczęśliwych ludzi: początek wakacji, ciepłe wieczory i gorąca atmosfera sprawiają, że wielbiciele muzyki świata tłumnie stawiają się w festiwalowych lokalizacjach i dają się porwać czy to szalonemu tańcowi, czy lirycznej muzyce z najdalszych zakątków świata. Organizatorom festiwalu zależy na tym, by dobra zabawa nie omijała najmłodszych melomanów, dlatego z myślą o nich przygotowano szereg udogodnień i aktywności, którą umilą im uczestnictwo w EtnoKraków.

Scena przy Galerii Kazimierz

Aktywności dla najmłodszych rozpoczynają się jeszcze przed festiwalem: w niedzielę, 30 czerwca, na scenie przy Galerii Kazimierz zespół Pokrzyk zaprosił na koncert i warsztaty polskich tańców tradycyjnych. Na małej scenie usłyszano melodie wygrzebane ze starych zapisków, zbierane po wioskach od Białorusi po Mazury.

Dziś, w czwartek, 4 lipca, ŻyWa Pracownia zorganizuje otwarte warsztaty rękodzielnicze, podczas których mali i duzi krakowianie (dzieci od piątego roku życia wraz z opiekunami) pod okiem instruktorów wykonać będą mogli z siana i tkanin figurki przedstawiające słynnego Lajkonika – brodatego jeźdźca w orientalnym stroju poruszającego się na koniu. Dokładnie tydzień po odbywającym się rokrocznie pochodzie Lajkonika posłuchamy legendy o jego harcach, dowiemy się czym jest buława i obejrzymy piękny strój zaprojektowany dla Lajkonika przez Stanisława Wyspiańskiego, który stanie się inspiracją do twórczej pracy.

W piątek, 5 lipca, włoski zespół Lassatil Abballari wciągnie wszystkich w szaloną zabawę. Spotkanie z grupą to kilkadziesiąt minut muzyki i tańca, w czasie których można zobaczyć oraz usłyszeć instrumenty i muzykę z wielu krajów. Dominować będą tańce francusko-belgijskie, galicyjskie, bretońskie, włoskie, żydowskie, irlandzkie i wschodnioeuropejskie. W sobotę, 6 lipca, warsztaty najpopularniejszych tańców krakowskich poprowadzi Kasia Chodoń wraz z zespołem Raraszek i wciągnie do tanecznej zabawy najmłodszych wielbicieli ruchu na świeżym powietrzu.

Wydarzenia na scenie przy Galerii Kazimierz potrwają od godz. 11.00 do 13.30. Na zajęcia nie obowiązują zapisy. Wstęp wolny.

Scena przy Nowohuckim Centrum Kultury

Radosna atmosfera festiwalu EtnoKraków zagościła w tym roku również w Nowej Hucie. 2 i 3 lipca od 16.00 do 17.00 Kasia Chodoń i grupa Raraszek przeprowadzili dla dzieci i rodziców warsztaty krakowiaka, podczas których nie zabrakło oczywiście zabaw ruchowych, tańców i śmiechu.

3 lipca o 18.00 grupa Swada i przyjaciele zaprezentowała koncert dla najmłodszych „Bajkowe kołysanki”. Piękne tradycyjne melodie przeplatały się z autorskimi kompozycjami, które ukołysały, uspokajały i utulały zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców.

Strefy dla dzieci w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Na festiwalu nie zabraknie przestrzeni dla dzieci: w Muzeum Inżynierii Miejskiej podczas koncertów 3 i 4 lipca w wydzielonym pokoju rodzica będzie spokojnie przewinąć i nakarmić malucha, by mógł dalej uczestniczyć w festiwalowych koncertach. Przy wejściu na salę koncertową dla uczestników przygotowano strefę relaksu, w której będzie można odpocząć na leżaku i napić się chłodnej lemoniady, a pod specjalnym namiotem znajdzie się kącik Kids in Kraków, w którym znajdziemy drewniane zabawki, stoliki, kolorowanki i materiały Kids in Kraków. W sali koncertowej powstanie specjalna strefa przyjazna dzieciom, w której na dywanie i pufach najmłodsi będą mogli rozkoszować się dźwiękami muzyki świata (we współpracy z Galerią Kazimierz).

Pokój rodzica, strefa relaksu i strefa przyjazna dzieciom będą otwarte w dniu koncertów w Muzeum Inżynierii Miejskiej, 3 i 4 lipca, od godz. 16.30. Part

Strefy dla dzieci przy ul. Powiśle 11 (zakole Wisły)

Podczas koncertów plenerowych, 5 i 6 lipca, w budynku Powiśle 11 znajdziemy pokój rodzica. Dzieci i rodziców zaprosimy również do bezpiecznej przestrzeni zorganizowanej przez portal Kids in Kraków i partnera dla Krakowa, właściciela Term Bukovina. Partner przygotował dla maluchów liczne atrakcje – dzieci będą mogły wziąć udział w zabawach oraz bezpiecznie tańczyć w rytm muzyki etno, a w specjalnie wydzielonej strefie etnociocie pomalują im buzie.

Pokój rodzica będzie otwarty dla dzieci w budynku Powiśle 11 w dniu koncertów plenerowych, 5 i 6 lipca, od godziny 16.00.

Wydzielona strefa wśród publiczności koncertów funkcjonować będzie 5 lipca od godz. 16.00 do ostatniego koncertu, a 6 lipca od godz. 17.00 do ostatniego koncertu, przy czym zabawy i atrakcje dla dzieci przewidziane są przez pierwsze dwie godziny funkcjonowania strefy.

Więcej informacji na stronie internetowej etnokrakow.pl i Facebooku.

EtnoKraków/Rozstaje

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-07-04
Data aktualizacji: 2019-07-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź