Komunikat archiwalny

Historyczny wagon znów wyjechał na nowohuckie tory

Gdy oglądamy zdjęcia Nowej Huty z przeszłości, możemy zauważyć, że ich nieodłącznym elementem są kursujące tramwaje. Były one podstawowym środkiem transportu, m.in. dla mieszkańców budowanej dzielnicy Krakowa i pracowników Kombinatu. Tramwajami, które jako pierwsze zaczęły kursować po nowohuckich torach były nowoczesne wagony typu N produkowane w Chorzowie i Sanoku, oraz wagony ND (wagon doczepny), także z Sanoka.

Historyczny wagon znów wyjechał na nowohuckie tory
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Właśnie jeden z tych wagonów doczepnych, o numerze 502, pochodzący z 1950 roku, został wyremontowany przez krakowskiego przewoźnika. Można było go zobaczyć podczas specjalnej prezentacji 4 lipca na terenie zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. W prezentacji wziął udział przedstawiciel firmy Autosan, Marek Ruchlewicz, dyrektor handlu i marketingu. To właśnie w tej fabryce z Sanoka powstawały tramwaje typu N. Wagon ND o numerze 502 wykonał także krótki kurs z zajezdni do placu Centralnego, a następnie do kopca Wandy. W okolicy kopca Wandy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia, z tablicą informującą o oddaniu do ruchu historycznego wagonu.

Przypomnijmy, że w 1950 roku dostarczono do Krakowa dziewięć wagonów typu ND z Sanoka i były to zarazem ostatnie dla Krakowa wagony tramwajowe z tej fabryki. Kupowano tam tramwaje przez pięćdziesiąt lat. Kolejne wagony ND, dostarczane przez fabrykę w Chorzowie, różniły się od tych produkowanych w Sanoku m.in. sposobem otwierania okien. Na przełomie lat 60. i 70. sanockie wagony poddano modernizacjom, w czasie których pojazdy unifikowano i wyposażano w takie same rozwiązania: podwójne drzwi, jeden kierunek ruchu, duże otwierane okna, łożyska toczne zestawów kołowych. Remont przyczepy ND nr 502 przywrócił jej pierwotne cechy, zarówno nadwozia, jak i podwozia.

Ponieważ MPK SA w Krakowie posiada kilka wagonów typu N, w dodatku z różnych okresów, prezentacja odnowionego ND z lat 50. XX wieku była także okazją do przypomnienia historii tych tramwajów. Na terenie zajezdni została także przygotowana specjalna wystawa zdjęć z czasów eksploatacji wagonów typu N, m.in. z Nowej Huty. Termin prezentacji też nie był przypadkowy, bo w tym roku obchodzimy jubileusz 70-lecia tej dzielnicy. Wyremontowany przez MPK SA wagon ND jest więc w zasadzie jej rówieśnikiem.

Tagi: MPK, tramwaj

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także