Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wstęp do galerii Beksińskiego dla młodych za złotówkę

Od 25 czerwca do 31 sierpnia w dni powszednie (wtorek, środa, czwartek, piątek), pomiędzy godz. 11.00 a 13.00, osoby poniżej 18. roku życia mogą zwiedzić galerię Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury za symboliczną złotówkę.

Fot. materiały prasowe

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego cechuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają. Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego, nigdy wcześniej nie znalazł on swojego stałego miejsca ekspozycji w naszym mieście. Aż do 2016 roku! Galeria została otwarta w NCK 7 października 2016 r.. Wystawę obrazów jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy oglądnęło do końca czerwca 2019 roku już prawie 70 tysięcy osób.

Stała ekspozycja malarstwa liczy 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tzw. okresu fantastycznego w twórczości. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego, przekazaną NCK w depozyt przez Annę i Piotra Dmochowskich, kolekcjonerów sztuki, marszandów i przyjaciół artysty, uzupełnia 100 rysunków i 100 fotografii, które można okazjonalnie oglądać w NCK, podczas wystaw czasowych.

Obrazy Beksińskiego można oglądać w niezwykle klimatycznej atmosferze, wspartej precyzyjnym, profesjonalnym oświetleniem i muzyką Armanda Amara brzmiącą niejako w tle ekspozycji.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-06-28
Data aktualizacji: 2019-08-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź