Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Postój dla dorożek zamknięty w związku z upałami

W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzeżeniem o upałach, Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa ogłosił w poniedziałek, 1 lipca zakaz postoju oraz przejazdu dorożek przez Rynek Główny. Dodatkowo wyłączony został także postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej przy bazylice Mariackiej.

Fot. Bogusław Świerzowski

Dorożkarze mogą korzystać z postojów zastępczych przy Barbakanie oraz na alejkach Plant – ul. Podzamcze, ul. Sienna - ul. Mikołajska.

Ponadto dorożkarze mają obowiązek regularnie poić konie oraz śledzić komunikaty i alerty wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Powyższe zasady wynikają z umów zawartych pomiędzy Gminą Miejską Kraków a dorożkarzami.

Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa regularnie prowadzi działania mające na celu poprawę dobrostanu koni. Oprócz powyższego zakazu, dotyczą one m.in.:

  • restrykcyjnych zapisów umownych,
  • ograniczenia ilości dni wjazdu dorożek do Rynku Głównego, tzn. konie są zaprzęgane do dorożek co drugi dzień (12-15 dni w miesiącu),
  • ograniczenia godzin wjazdu – 12 godzin na dobę,
  • regularnie prowadzonych kontroli,
  • współpracy z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami,
  • ograniczenia ilości przewożonych osób dorożką (do czterech),
  • ograniczenia gabarytów dorożek,
  • szkoleń prowadzonych przez specjalistów organizowanych co najmniej raz w roku,
  • obowiązku posiadania aktualnych badań lekarsko–weterynaryjnych.

Przedsiębiorcy-dorożkarze regularnie poją i karmią konie na postojach. Fakt ten niejednokrotnie można zaobserwować, przebywając na Rynku Głównym. Ponadto, wpisy w paszportach koni, wykonywane regularnie przez lekarzy-weterynarzy świadczą, że konie są zdrowe i dobrze odżywione. Jednocześnie ogólny stan kondycyjny tych zwierząt wskazuje na jakość sprawowanej nad nimi opieki przez ich właścicieli. Przez fachowców jest on oceniany na więcej niż dobry.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-07-01
Data aktualizacji: 2019-07-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź