Komunikat archiwalny

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej dobroczyńców DPS Helclów

W poniedziałek, 8 lipca odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej dobroczyńców Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów Państwa Barbary i Zenona Hajdugów. W wydarzeniu wziął udział zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej dobroczyńców DPS Helclów
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Barbara Hajduga oraz Zenon Hajduga przekazali oszczędności swojego życia na sfinansowanie części kosztów związanych z budową nowego pawilonu Dom Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów, który został oficjalnie oddany do użytku w czerwcu ubiegłego roku. Ta inicjatywa zrealizowana przez Gminę Miejską Kraków wpłynęła na możliwość zapewnienia godnego miejsca na spędzenie jesieni życia osobom potrzebującym pomocy.

 

Hojny gest Państwa Hajdugów stanowił odpowiedź na aktualne potrzeby mieszkańców Krakowa i starzejące się społeczeństwo. Przy zachowaniu proporcji, nie sposób nie doszukać się również analogii do Państwa Helclów, którzy pod koniec XIX wieku wybudowali wspaniały obiekt w celu zapewnienia pomocy osobom ubogim, czym dali podwaliny pod funkcjonowanie domu pomocy społecznej ich imienia.

Państwo Hajdugowie działali społecznie na wielu polach, za co zostali uhonorowani tytułem „Filantropa Krakowa A.D. 2015”. Podczas otwarcia nowego pawilonu Domu Pan Zenon Hajduga oraz pośmiertnie jego żona, Barbara zostali odznaczeni przez prezydenta miasta Krakowa odznaczeniem „Honoris Gratia”, a w dowód wdzięczności za szczególne poświęcenie na rzecz Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w nowym obiekcie DPS zlokalizowano tablicę upamiętniającą udział finansowy darczyńców w powstaniu tego budynku.

Pan Zenon nadal wspiera i interesuje się życiem Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów. Na wyposażenie nowego pawilonu DPS podarował zabytkowe pianino, a także w miarę możliwości, przekazuje mieszkańcom i pracownikom Domu bilety na koncerty.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także