Komunikat archiwalny

Udany plan na kulturalny czwartek

Czwartek w Krakowie zdominowały wydarzenia muzyczne, z których każde warte jest uwagi. Do wyboru mamy również prapremierę filmu, który wyciśnie niejedną łzę. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami kulturalnego kalendarium na dziś!

Udany plan na kulturalny czwartek
Fot. materiały prasowe

Do 8 sierpnia potrwa w Krakowie V Mariacki Festiwal Organowy, czyli spotkanie z muzyką w aranżacji na różnorodne instrumentarium. Dziś w programie wieczoru znalazły się kompozycje takich twórców, jak Felix Mendelssohn-Bartholdy, Carl Gustav Flügel i oczywiście Stanisław Moniuszko, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Za organami zasiądzie Filip Presseisen, a towarzyszyć mu będzie obdarzony barytonem Marcin Wasilewski-Kruk. Spotykamy się o godz. 20.00, oczywiście w kościele Mariackim.

Wieczorem czeka nas prawdziwy wyciskacz łez. Po niemal trzech dekadach od premiery długometrażowej bajki z wytwórni Disneya o dzielnym małym Simbie, na ekrany wchodzi „Król Lew” z udziałem prawdziwych zwierząt. Z pomocą dwójki nowopoznanych przyjaciół mały lew wyruszy w pełną przygód drogę do odzyskania należnego mu tronu po zmarłym Mufasie. Wcześniej musi jednak odszukać swoją drogę ku dorosłości. Film zobaczymy przedpremierowo w Kijów.Centrum. Początek seansu o godz. 18.00.

Natomiast w urokliwej Sali Kominkowej Dworku Białoprądnickiego, przy ul. Papierniczej 2, czeka nas dziś koncert chóru mieszanego Jacobus Gallus. Reprezentuje on znaczącą kulturowo i historycznie grupę narodowości słoweńskiej zamieszkującej Triest we Włoszech. Na co dzień działa przy Słoweńskim Centrum Muzyki „Glasbena Matica” we włoskiej prowincji Venezia–Giulia. Ma on w swoim repertuarze utwory zarówno świeckie jak i sakralne. Występ rozpocznie się godz. 19.00.

Wieczorem sporo emocji czeka uczestników koncertu w klubie Studio. Wystąpią tam Suicideboys, czyli z Nowego Orleanu, którego debiutancki album uplasował się na dziewiątym miejscu listy magazynu „Billboard”. Muzycy w tekstach sięgają po najmroczniejsze tematy dotyczące duszy. „To próba nawiązania połączenia. Terapia poprzez muzykę” – tłumaczą. Jej efekty, czyli mroczną mieszankę glitchu z trapem, usłyszymy dziś w Studio. Bramy klubu zostaną otwarte o godz. 18.00.

Wieczór możemy również zakończyć w klubie Alchemia na Kazimierzu koncertem z cyklu Bulleitproof. Tym razem wystąpi tam zespół Red Baraat. Brookliński band śmiało łączy brzmienie indyjskich i bałkańskich kapel weselnych (baraat to w języku hindi tradycyjny pochód ślubny) z bhangrą, popem i hip-hopem. Wszystko to za pomocą niecodziennego, z punktu widzenia odbiorcy typowo zachodniej muzyki, instrumentarium. Początek o godz. 21.00.

 

 

Tagi: kino, koncert

Pokaż metkę
Autor: MONIKA JAGIEŁŁO
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA