Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zakończył się 20. Festiwal Tańców Dworskch „Cracovia Danza”

Przedstawieniem „Pan Twardowski. Ale bajka!” zakończony został 28 lipca jubileuszowy, 20. Festiwal Tańców Dworskch „Cracovia Danza”. „Siedzą, piją, lulki palą, tańce, hulanki, swawole…” – tak wierszem opowiadał Adam Mickiewicz historię pani Twardowskiej i jej męża, słynnego alchemika, który zaprzedał duszę diabłu za wiedzę i wieczną młodość. Tę znaną historię, do muzyki będącej kolażem z dzieł Stanisława Moniuszki, na taniec przełożyło dwoje choreografów: Alina Towarnicka i Dariusz Brojek, zaś opowieść brawurowo wytańczył Balet Cracovia Danza. W rolach głównych wystąpili: Jan Fečko i Krzysztof Antkowiak (jako Pan Twardowski), Marta Baranowska (Pani Twardowska) i Łukasz Szkiłądź (Diabeł).

Fot. Ilja Van de Pavert

Nieprzypadkowo organizator festiwalu – Balet Cracovia Danza – na inaugurację festiwalu sięgnął po muzykę Stanisława Moniuszki. Jubileuszowa edycja zbiega się bowiem z obchodami Roku Moniuszkowskiego, upamiętniającego 200. rocznicę narodzin kompozytora. I z tego też powodu muzyka twórcy będzie klamrą spinającą festiwal. Ponieważ premiera, która odbyła się w Teatrze Variete, nie pomieściła wszystkich zainteresowanych, spektakl „Pan Twardowski. Ale bajka!” został pokazany zarówno na rozpoczęcie jaki i finał festiwalu, w niedzielę, 28 lipca.

20. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, którego pomysłodawcą i dyrektorem jest Romana Agnel, trwał od 22 do 28 lipca. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były bajki, baśnie, legendy. W programie znalazły się opowieści ze świata fantazji, nawiązujące do europejskiego i polskiego, a nawet krakowskiego dziedzictwa kulturowego.

 

Mocnym akcentem festiwalu był finał, który rozegrał się w weekend, 27 i 28 lipca. Wielu tancerzy i zespołów z całego świata pojawiło się w najpiękniejszych miejscach Starego Miasta (m.in. w Collegium Maius, Barbakanie, na Rynku Głównym), ożywiając tańcem zabytki Krakowa. Spośród bogatego finałowego programu warto było zwrócić uwagę na przedstawienie „Bajka o księżniczkach” w wykonaniu młodzieżowego zespołu Capella Antiqua Bialostociensis, który w tym roku został wyróżniony tytułem zespołu rezydenta.

Największym wydarzeniem były wieczorne widowiska na Rynku Głównym. W sobotę, 27 lipca, na scenie odbył się „Wieczór baśni”, w ramach którego krakowska publiczność obejrzała premierę w międzynarodowej produkcji „Metamorfozy. Kot w butach”, do której choreografię przygotowali: mistrz tańca i choreografii barokowej, Pierre-Francois Dollé oraz tancerka Irène Feste. Obok francuskich choreografów na scenie pojawili się tancerze Baletu Cracovia Danza. Artystom towarzyszyli muzycy grający na historycznych instrumentach. Zgodnie z festiwalową tradycją, sobotni wieczór zamknął bal dla publiczności. Rynek stał się największą salą balową świata.

W niedzielę, 28 lipca, na Rynku Głównym, w ramach „Wieczoru legend”, pochodząca z Indii Alaknanda, mistrzyni tańca Kathak wraz ze swoim zespołem Sanskriti, przedstawiła spektakl „Znad Jamuny i Gangesu”. Tego dnia finał 20. edycji festiwalu zwieńczył wspomniany spektakl „Pan Twardowski. Ale bajka!”, w wykonaniu Baletu Cracovia Danza.

Festiwalowi towarzyszyły 5-dniowe warsztaty taneczne „Kraków tańczy”, na które przyjechało ponad 150 uczestników z Francji, Indii, Litwy, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Studenci kształcą się pod okiem takich mistrzów tańca, jak m.in. Alaknanda (Indie), Barbara Segal (Anglia), Marie-Claire Bär Le Corre (Francja), Ana Yepes (Hiszpania) czy Pierre-Francois Dollé (Francja). W tym roku po raz pierwszy w gronie pedagogów był Irène Feste, znawczyni m.in. tańców balowych pierwszej połowy XIX wieku, która poprowadziła kurs tańców empirowych.

W tym roku zajęcia odbywały się w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” obok parku Jordana. Wielką atrakcją jubileuszowej edycji festiwalu był także otwarty dla wszystkich „Letni bal tradycji” w ogrodach MDK „Dom Harcerza”, z udziałem międzynarodowych gwiazd tańca. W trakcie warsztatów wieczorami w Barbakanie, odbywały się pokazy zespołów z różnych stron Polski i świata.

Festiwalowi towarzyszy w Magistracie wystawa fotograficzna „Kalejdoskop barw tańca”, prezentowana do końca lipca.

pan twardowski ale bajka_1_fot. ilja van de pavert.jpg
Ilja Van de Pavert
pan twardowski ale bajka_2_fot. ilja van de pavert.jpg
Ilja Van de Pavert
pan twardowski ale bajka_3_fot ilja van de pavert.jpg
Ilja Van de Pavert
pan twardowski ale bajka_4_fot. ilja van de pavert.jpg
Ilja Van de Pavert
pan twardowski ale bajka_5_ fot ilja van de pavert.jpg
Ilja Van de Pavert
pan twardowski ale bajka_fot. ilja van de pavert.jpg
Ilja Van de Pavert
pan twardowski ale bajka_1_fot. ilja van de pavert.jpg
pan twardowski ale bajka_2_fot. ilja van de pavert.jpg
pan twardowski ale bajka_3_fot ilja van de pavert.jpg
pan twardowski ale bajka_4_fot. ilja van de pavert.jpg
pan twardowski ale bajka_5_ fot ilja van de pavert.jpg
pan twardowski ale bajka_fot. ilja van de pavert.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-07-29
Data aktualizacji: 2019-07-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź