Komunikat archiwalny

Święto Plonów na krakowskich Błoniach!

Prezentacja grup dożynkowych oraz wianków z kłosów, ziół, kwiatów, a nawet owoców i warzyw, uformowanych często na kształt warkocza lub na planie koła, uświetniły sierpniowe Święto Plonów. W tym roku odbyło się na krakowskich Błoniach.

Święto Plonów na krakowskich Błoniach!
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Obchody tegorocznych dożynek rozpoczęła msza polowa oraz złożenie wieńców w centralnym miejscu pod sceną. Nie zabrakło tradycyjnych elementów – nikt z nas nie może sobie wyobrazić Święta Plonów bez prezentacji bogatego programu artystycznego grup dożynkowych. O godz. 16.30 rozpoczął się koncert zespołu Megitza.

Na krakowskich Błoniach moc atrakcji czekała już od rana. Żywa Pracownia zbudowała wielkoskalową instalację plenerową: krakowski wieniec dożynkowy z materiałów naturalnych i surowców wtórnych. Na pozostałych warsztatach można było m.in. zrobić lalkę ze słomy żytniej, zwinąć świeczkę z wosku pszczelego, stworzyć latawiec z bibuły japońskiej czy wyprodukować naturalny krem.

Nie zabrakło pysznego jedzenia, które zapewnili m.in. wystawcy na co dzień oferujący swoje zdrowe warzywa, owoce, wędliny czy sery na Targu Pietruszkowym. Opowiadali o swojej pracy i pasji, jaką jest naturalna uprawa. Spróbować można było węgierskich specjałów, tradycyjnej maczanki po krakowsku czy podpłomyka.

 

O 18.00 zaczęła się potańcówka międzypokoleniowa. Do tańca zaprosił DJ Wake Up, przygotowując świetną zabawę w rytmie największych przebojów wszech czasów. A na zakończenie wieczoru, od godz. 20.00, krakowskie Błonia zamieniły się w salę kinową za sprawą specjalnego pokazu filmowego.

Organizatorami wydarzenia: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Dzielnica VII Zwierzyniec.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także