Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny przewodnik weekendowy na lato!

Sierpień zbliża się do półmetka, ale kulturalnie Kraków nie zwalnia tempa! Na swoje najlepsze komediowe spektakle zaprasza Bagatela i Teatr Ludowy. Niezliczone atrakcje nad Zalewem Nowohuckim to wciąż zasługa Bulwar(t)u Sztuki. A muzycznie i filmowo polecamy bawić się w plenerze! Sprawdźcie nasz kulturalny przewodnik na ten weekend. 

Fot. materiały prasowe / Teatr Bagatela

Trwa Letni Festiwal Komedii w Bagateli! Co teatr zaproponuje nam na ten weekend? W sobotę i niedzielę o godz. 19:15 zobaczymy tam klasykę, czyli „Testosteron” Andrzeja Saramonowicza. To błyskotliwa komedia o współczesnych mężczyznach. Ślub jednego z nich, a właściwie sakramentalne „nie” usłyszane od wybranki, jest pretekstem do męskich analiz własnej natury. Pełna obscenicznych żartów satyra o biologicznym miejscu napędzanych hormonami samców na drabinie ewolucyjnej ludzkości. A może próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie, jak być wrażliwym i czułym mężczyzną w dzisiejszym świecie? I nie dać się wykorzystać kobietom? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć Wam spektakl Bagateli.

Trwa Letnie Tanie Kinobranie pod Baranami. Od piątku przez tydzień na ekranie zagoszczą „filmy, które zmienią twoje życie”. Wśród nich m.in. triumfatorzy oscarowych gal, tacy jak najnowszy film Spike’a Lee „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” - zdobywca statuetki za najlepszy scenariuszy adaptowany. Kino afroamerykańskie reprezentuje także kolejne dzieło Barry’ego Jenkinsa „Gdyby ulica Beale umiała mówić”, czyli poruszająca historia miłości młodziutkiej Tish i jej niesłusznie skazanego na więzienie narzeczonego. W repertuarze tego tygodnia znalazło się również miejsce dla ponadczasowej klasyki - tym razem pod postacią „La Strady” Federico Felliniego. Film skupia się na relacjach dwóch, kompletnie odmiennych artystów cyrkowych: drobnej, wrażliwej Gelsominy oraz brutalnego osiłka Zampano. Szczegółowy repertuar na stronie kina!

A może by tak kino pod chmurką? Na filmowy klasyk zaprasza Was w tę sobotę BAL na Zabłociu. Już o godz. 21 zobaczycie tam „Thelmę i Louise” z niezapomnianymi rolami Gemmy Davis i Susan Sarandon. Thelma jest gospodynią domową, żoną sprzedawcy dywanów. Jej życie sprowadza się do dbania o dom i gotowania posiłków mężowi, który traktuje ją jak duże, pozbawione własnego zdania, dziecko. Louise, kobieta dojrzała, jest kelnerką, znudzoną i sfrustrowaną codziennym powtarzaniem tych samych czynności. Pewnego dnia obie przyjaciółki postanawiają oderwać się od codzienności i wybrać na weekend do wynajętego domku w górach, jednak wyjazd nie potoczy się zgodnie z ich oczekiwaniami… Na taki film warto zabrać swoją najlepszą przyjaciółkę!

Miłośnicy filmów Paolo Sorrentino mają w ten weekend prawdziwe święto! Krakowskie kina pokażą wersję reżyserską jego ostatniego dzieła, czyli filmu „Oni”. Sorrentino przybliża postacie Silvio, Sergio i Kiry, ale również tajemniczego Boga, człowieka potężniejszego od Berlusconiego. Polska to jedyny kraj oprócz Włoch, w którym widownia zobaczy dwie, kompletne części filmu. Ponad 300 minut świetnego kina - to propozycja dla wytrzymałych! Seanse w Kinie pod Baranami w piątek o godz. 23:15, a w Kinie Kika w piątek o godz. 18:30. Polecamy!

Nad Zalewem Nowohuckim wciąż trwa Bulwar(t) Sztuki. W sobotę o godz. 21 spektakl „Skłodowska. Radium girl” Teatru Papahema. Twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie. Muzycznie w niedzielę o godz. 16 umilą nam czas Harmoniemusik, czyli unikalny projekt muzyczny rodem z wrocławskich archiwów, nawiązujący do bogatej na obszarze Austrii i Czech tradycji ogrodowego muzykowania. A na zakończenie weekendu francuski film „120 uderzeń serca”. Na początku lat 90. paryski oddział organizacji Act Up zrzesza osoby zarażone wirusem HIV i walczy ze zmową milczenia rządu oraz organizacji farmaceutycznych, organizując coraz bardziej drastyczne happeningi. Seans w niedzielę o godz. 20:30.

Muzyka zabrzmi również na plenerowej scenie w Altanie na Plantach od ul. Westerplatte. W ramach piątej edycji Tygodnia Piosenki w Krakowie – Festiwalu Podmiotów Intensywnie Śpiewających zaprezentują się zarówno uznani artyści, jak i wykonawcy, których gwiazda dopiero wschodzi. W piątek o godz. 19 Camelot Dance Band zaprezentuje się w zaskakującej, tanecznej stylistyce, rozpoczynając wieczór, który kontynuowany będzie jako potańcówka przy muzyce mechanicznej. W sobotę o tej samej porze Teatr Loch Camelot będzie zaskakiwać! Usłyszymy zarówno największe przeboje, jak i nowości od artystów z Krakowa. Polecamy!

Niedzielny wieczór warto spędzić w ogrodach Dworku Białoprądnickiego. W ramach cyklu koncertów „Muzyczny ogród” w najbliższą niedzielę o godz. 19 zagra tam Que Passa, czyli jeden z czołowych polskich zespołów z nurtu Flamenco Fusion. Zespół prezentuje mieszankę muzyczną zakorzenioną w tradycji flamenco, world music, jazz, latin czy tango naznaczonej indywidualnością każdego z muzyków. Perfekcja wykonania i bogactwo rytmów nadaje ich kompozycjom niepowtarzalny charakter. Jednym słowem - będzie tańczone!

Teatr Ludowy zaprasza na spektakl „Wszystko o kobietach” na Scenę pod Ratuszem. To napisana z matematyczną precyzją - oczywiście przez mężczyznę - sztuka o kobietach. Skonstruowana jak misterna układanka z puzzli. Jednak każda z bohaterek bardziej niż babą jest tutaj człowiekiem. Ich losy i uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one same przeglądają się w sobie nawzajem jak w tysiącu lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki, koleżanki z pracy i koleżanki z przedszkola z lalką Barbie w objęciach oraz żywotne pensjonariuszki Domu Seniora. Spektakl od piątku do niedzieli o godz. 19.

Jeśli uwielbiacie klocki LEGO i historię Polski, to polecamy Wam odwiedzić Historyland, czyli nietypowe muzeum znajdujące się w budynku starego dworca PKP. Znajdziecie tu makiety obrazujące ważne wydarzenia i zabytki, które zostały zbudowane z ponad miliona klocków LEGO - m.in. osada w Biskupinie, Drzwi Gnieźnieńskie, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Oliwą, klasztor na Jasnej Górze, obrona Westerplatte, bitwa o Monte Cassino czy Stocznia Gdańska. W sierpniu Wasze dzieci mogą też zapisać się na ciekawe warsztaty, m.in. kulinarne czy sitodruku.

Idealna propozycja na spędzenie ciekawie weekendu na świeżym powietrzu to Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema! W tym miejscu praw fizycznych rządzących naszym światem możecie nauczyć się poprzez zabawę. Na powierzchni ponad 6 hektarów parku rozmieszczone są: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”, ekspozycja sensoryczna „Zapachowo” i zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Ogród oferuje też zwiedzanie, udział w warsztatach, pokazy spektakularnych eksperymentów naukowych. W najbliższą niedzielę o godz. 11 odbędą się warsztaty “Astronomia: jak policzyć gwiazdy?”. Poznacie tam jedną z metod liczenia gwiazd, a także samodzielnie wykonacie model do obserwacji nieba. Polecamy!

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-08-09
Data aktualizacji: 2019-08-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź