Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Powitaj nowy rok szkolny w Muzeum Inżynierii Miejskiej

We wrześniu uczniowie ponownie zasiądą w szkolnych ławkach. Żeby uczynić nadchodzący czas przyjemniejszym i ciekawym, Muzeum Inżynierii Miejskiej przygotowało szereg wydarzeń w siedzibie przy ul. św. Wawrzyńca 15 oraz w Ogrodzie Doświadczeń!

Wydarzenia w Muzeum Inżynierii Miejskiej:

  • 8 września, niedziela, godz. 12.00-13.00. Jak działa wykrywacz kłamstw?
    Co się dzieje z naszym ciałem, gdy kłamiemy? Podczas zajęć dowiemy się, kto stworzył pierwsze wykrywacze kłamstw oraz na jakiej zasadzie one działają. Odpowiemy wspólnie na pytanie: czy badanie wykrywaczem jest wiarygodne i czy można zafałszować wynik badania. Z pomocą prowadzącego, przy użyciu m.in. płytki stykowej i kolorowych diod, skonstruujemy prosty mini wykrywacz kłamstw i sprawdzimy jego działanie. Mile widziane rodziny z dziećmi od 8 lat.
  • 13 września, piątek, godz. 18.00 - 19.00. Tajni agenci w muzeum
    Poznaj wystawę w niestandardowy sposób. Rozwiąż zagadki, odszyfruj ukryte wiadomości  i poczuj się jak tajny agent. Wydarzenie adresowane do osób dorosłych.
     
  • 15 września, niedziela, godz.:11.00-12.00, 15.00-16.00. Na falach radiowych
    Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje”. Udział w ramach biletu wstępu do Muzeum. Bez rezerwacji miejsc.
     
  • 22 września, niedziela, godz. 12.00-13.00. Złam ten szyfr – szyfry dla zaawansowanych
    Jak szyfrowano kiedyś, a jak szyfruje się dziś? Podczas zajęć dowiemy się, jak zmieniały się szyfry na przestrzeni wieków. Poznamy współczesne algorytmy szyfrujące takie jak algorytm Diffiego-Hellmana czy algorytm Rivesta-Shamira-Adlemana (RSA). Dowiemy się, do czego wykorzystuje się obecnie szyfry. Samodzielnie stworzymy zaszyfrowaną wiadomość, używając różnych metod szyfrujących i sprawdzimy, które szyfry łatwiej złamać. Spotkanie skierowane do rodzin z dziećmi od 10 lat.

Wydarzenia w Ogrodzie Doświadczeń:

  • 1 września, niedziela, godz. 11.00-11.45. W ogrodzie zmysłów: smak
    W ramach spotkania odbędą się zajęcia, w czasie których uczestnicy dowiedzą się, gdzie znajdują się tzw. kubki smakowe odpowiedzialne za rozpoznawanie smaków u dziecka i czy ta funkcja zmienia się w późniejszym wieku. Dowiemy się, jaką rolę pełni mózg w procesie poznawania smaków. Wykonamy doświadczenie, w czasie którego przekonamy się, że nie tylko język pomaga rozpoznać smak danej potrawy. Spotkanie skierowane do rodzin z dziećmi od 7 lat.
  • 14 września, sobota, godz. 11.00-11.45. Astronomia: zegar nocny
    W ramach spotkania odbędą się zajęcia, w czasie których uczestnicy dowiedzą się, gdzie na niebie znajdują się gwiazdy: Polarna, Merak i Dubhe i jak za ich pomocą, przy użyciu specjalnych tarcz, wyznaczyć w nocy godzinę. Na zajęciach wykorzystamy nokturnał, który jest repliką przyrządu wyprodukowanego we Florencji w 1569 roku. Spotkanie przeznaczone dla rodzin z dziećmi od 7 lat.
     
  • 29 września, niedziela, godz. 11.00-11.45. Światowy Dzień serca: Serce- jak działa?
    W ramach spotkania odbędą się zajęcia, w czasie których uczestnicy zapoznają się z budową i pracą serca. Na przygotowanych zestawach w bezpiecznych warunkach sprawdzimy działanie prądu na ciało ludzkie, a następnie dowiemy się, jak wygląda i do czego służy rozrusznik serca.  Spotkanie przeznaczone dla rodzin z dziećmi od 7 lat.

Program szczegółowy Nocy Naukowców (piątek, 27 września):

  • godz.: 18.00-22.00. Wieczorową porą zapraszamy na Noc Naukowców w Ogrodzie Doświadczeń. Będzie można skorzystać z ekspozycji Ogrodu w nocnej odsłonie, sprawdzić, jak szybko porusza się kopnięta piłka, poznać tajniki geologii, zapachu, akustyki, a nawet wcielić się w rolę detektywa. Spotkanie przeznaczone dla rodzin z dziećmi od 7 lat.
  • 18.00-22.00 – dla wszystkich zwiedzających dostępna będzie ekspozycja Ogrodu Doświadczeń. Wstęp bez rezerwacji.
  • 18.00–20.00. Jak szybko będzie się poruszać piłka, którą kopniesz najmocniej jak potrafisz? Wykonamy odpowiednie pomiary, a dla rekordzistów przewidziane są nagrody. Wstęp bez rezerwacji.
  • 18.00-19.00. Lekcja geologiczna. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób powstają skały. Zbadają ich własności: twardość, sposób reagowania z kwasami, zapach, smak, magnetyzm czy promieniotwórczość. Na zakończenie otrzymają kilka okazów, które mogą się stać początkiem własnej kolekcji geologicznej.
  • 19.00-20.00. Zapach w roli głównej. Na zajęciach będzie można dowiedzieć się, z jakich składników skomponowano pierwsze nowożytne pachnidło, sporządzone na bazie alkoholu dla królowej Elżbiety Łokietkówny oraz jak wydestylować pachnący olejek z lawendy. Uczestnicy samodzielnie wykonają oliwkę do ciała pachnącą różami oraz krem na bazie oleju kokosowego.
  • 20.00-20.40. Trąbka kibica. Uczestnicy zajęć poznają fizyczne aspekty dźwięku. Chętni będą mogli zobrazować swoje umiejętności wokalne na ekranie oscyloskopu. Na wybranych instrumentach muzycznych, m.in. trąbce kibica, poznaną teorię zastosują w praktyce. Efektem zajęć będzie umiejętność wydobycia dźwięku z instrumentów dętych blaszanych.
  • 20.00-21.00. Zostań detektywem. Rozwikłaj zagadkę kradzieży cennego przedmiotu. Sprawca zostawił ślady, dzięki którym detektywi, stosując naukowe metody kryminalistyczne, mają szansę odnaleźć skradziony przedmiot. Wśród stosowanych metod – szyfry, tworzenie portretu pamięciowego, poszukiwanie śladów krwi czy analiza odcisków palców. 

Na wydarzenia obowiązuje rezerwacja miejsc: tel.; 12 428 66 00 wew. 11 lub e-mail: muzeum@mim.krakow.pl (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00).

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-08-22
Data aktualizacji: 2019-08-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź