Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rekordowe wpływy z PIT-u

Prowadzona po raz 8. akcja „Płać podatki w Krakowie” przyniosła spektakularny sukces związany z wprowadzeniem w 2018 r. programu lojalnościowego Karta Krakowska.

Fot. Bogusław Świerzowski

Wyniki akcji przestawili podczas konferencji prasowej: Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej Maciej Grzyb.

Dodatkowe 93 mln dzięki Karcie Krakowskiej

33 221 podatników brutto (z uwzględnieniem zgonów i podatników nieprzypisanych do dzielnicy) – jest to największy przyrost podatników od początku prowadzenia akcji „Płać podatki w Krakowie”, czyli od 2012 r.

- Wprowadzenie Karty Krakowskiej zdynamizowało mieszkańców i ich chęć płacenia w Krakowie podatków. Akcja, którą miasto prowadzi  już od 8 lat jest tym ważniejsza, że rezultaty finansowe wprowadzenia tzw. piątki Kaczyńskiego dotkną samorządy w całym kraju, także w naszym mieście, będą powodować obniżenie wpływów z podatków od osób fizycznych. Działania związane z pozyskiwaniem nowych podatników nieco łagodzą skutki wprowadzenia zmian podatkowych niekorzystnych dla samorządów – mówi Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

W roku 2019 do budżetu miasta wpłynie dodatkowo 93 mln zł (33 221 nowych podatników x ok. 2500 zł). Za 93 mln złotych można np.: wybudować 4 szkoły podstawowe, stworzyć 10 parków, zakupić 9 tramwajów niskopodłogowych.

Natomiast szacunkowe wpływy z akcji „Płać podatki w Krakowie” wyniosły w latach 2016-2019 blisko 212 mln zł.

Analizując tylko ostatnie lata (2016-2019) można zauważyć znaczny wzrost liczby podatników, większą dynamikę wzrostu niż w innych polskich miastach metropolitalnych oraz znaczne wpływy z dochodów PIT do budżetu miasta. Widać też wyraźnie, że wprowadzenie programu lojalnościowego Karta Krakowska przyniosło znaczny wzrost podatników płacących podatki w Krakowie.

Wprowadzona uchwałą Rady Miasta Krakowa Karta Krakowska zaczęła funkcjonować w lipcu 2018 roku. Oferuje ona zniżki na bilety okresowe komunikacji miejskiej w Krakowie, do muzeów i galerii miejskich, a także obniża ceny usług partnerów programu. Do korzystania z Karty Krakowskiej uprawnione są osoby spełniające co najmniej jeden z warunków: są zameldowane na pobyt stały na terenie Krakowa lub rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Krakowie. Od lipca 2018 roku do 20 sierpnia 2019 roku do programu Karta Krakowska przystąpiło 191 940 osób.

Jak zachęcić do płacenia podatków w Krakowie?

Aby zachęcić nowych podatników do płacenia podatków w Krakowie konieczna jest dalsza promocja Karty Krakowskiej, kontynuacja akcji „Płać podatki w Krakowie”. Warto także rozważyć przeprowadzenie badań społecznych w sprawie podatków. Konieczna jest kontynuacja starań o ustawę o związkach metropolitalnych, a także o zmianę ustawy o podatku PIT (PIT „samorządowy”).

Przypomnijmy, że pomysł na akcję „Płać podatki w Krakowie” zrodził się w Radzie Miasta Krakowa, kiedy jej Przewodniczącym był Bogusław Kośmider, obecnie Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

 

pokaż metkę
Autor: MB, MK
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-08-29
Data aktualizacji: 2019-08-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź