Komunikat archiwalny

Architektura w Nowej Hucie – prelekcja

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na prelekcję w ramach projektu „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” i obchodów 70-lecia Nowej Huty. Spotkanie poświęcone architekturze tej części miasta, które poprowadzi dr Michał Wiśniewski, odbędzie się w środę, 18 września, o godz. 18.00 na os. Górali 5.

Architektura w Nowej Hucie – prelekcja
Fot. Tom Rollauer Fotografie

Tematem spotkania będzie środowisko architektoniczne, które odpowiadało za przygotowanie i realizację projektu Nowej Huty. Czy Nową Hutę budowali projektanci czynni przed wojną w Krakowie lub we Lwowie? Co wspólnego z projektem Nowej Huty miała przedwojenna Warszawa i powojenny Wrocław? Gdzie studiowali architekci i architektki, którzy podjęli po studiach pracę w krakowskim Miastoprojekcie? To tylko kilka tematów, wokół których prezentowana będzie historia budowy najciekawszej realizacji epoki socrealizmu w Krakowie. 

Dr Michał Wiśniewski - pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego i Międzynarodowego Centrum Kultury, członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Autor licznych publikacji o architekturze XIX i XX w. w Polsce, kurator lub współkurator wystaw nt. architektury - m.in. „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (MNK, Kraków, 2013), „Figury niemożliwe” (Pawilon Polski, 14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, 2014).

Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” - to cykl spacerów i prelekcji, podczas których Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida opowiada o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztacie teatr, literatura, film, fotografia, muzyka, sztuki plastyczne, architektura. Dzięki temu dowiemy się kto, co i jak tworzył w Nowej Hucie. Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt realizowany przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty OKN w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.

„Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie”

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także