Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek w Krakowie. Sprawdź co się dzieje w mieście!

Aby urozmaicić dzisiejsze popołudnie i wieczór zapraszamy to zapoznania się z naszym kulturalnym rozkładem jazdy. Film, literatura i sztuka są w Krakowie na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko wyjść z domu nawet pomimo niesprzyjającej pogody.

Fot. materiały prasowe

Kino Pod Baranami wraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty zapraszają na przedpremierowy pokaz zwycięzcy MFF w San Sebastian oraz zdobywcy Nagrody Goya dla najlepszego filmu – „Między morzem a oceanem”. Po seansie odbędzie się spotkanie. Gościem pokazu będzie Aleksandra Lipczak – reporterka, autorka książki „Ludzie z Placu Słońca”, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, która publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Polityce” i Culture.pl. Nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska („Tygodnik Powszechny”).

 

Kino Pod Baranami zaprasza na serię wyjątkowych pokazów filmowych pt. Kinobranie na bis. Najpopularniejsze filmy 13. edycji Letniego Taniego Kinobrania powracają na ekrany by bawić, wzruszać i zaskakiwać. Dziś w repertuarze „Faworyta” reż. Yorgos Lanthimos. Seans rozpocznie się o godz. 21.15.

Nieco wcześniej, o godz. 18.30, w Hevre odbędzie się spotkanie „Magię chowaliśmy po piwnicach… Opowieść o Wiesławie Dymnym”. Stary żydowski dom modlitewny odwiedzą wybitne osobistości związane z Piwnicą pod Baranami, m.in. Anna Dymna, Tadeusz Kwinta czy Edward Linde-Lubaszenko, aby opowiedzieć o niezwykłym, krakowskim artyście i wspomnieć kultowe miejsce.

Wiesław Dymny – krakowski plastyk, poeta, satyryk, aktor, współtwórca Piwnicy pod Baranami, to postać wybitna, jednak zapomniana. Jako główny tego powód Kazimierz Kutz podaje jego introwertyzm: „To była przeważnie rozpacz wywołana niemożnością nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem. Cały jego kabaret był prawdopodobnie usiłowaniem przełamania tej niemożności”.

Centrum Kultury Żydowskiej natomiast zaprasza na wykład prof. Tadeusza Lubelskiego, który odbędzie się o godz. 18.00. Ponadto odbędzie się pokaz noweli „Na drodze” z filmu fabularnego „Świadectwo urodzenia” (1961), reż. Stanisława Różewicza.

 

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-09-03
Data aktualizacji: 2019-09-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź