Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pierwsze urodziny MuFo w strzelnicy!

Muzeum Fotografii w Krakowie świętuje pierwszy okrągły rok swojej obecności w zabytkowym budynku strzelnicy na Woli Justowskiej przy ul. Królowej Jadwigi 220. Z tej okazji serdecznie zaprasza w weekend 14-15 września do zwiedzania wystawy stałej pt. „Portret” za symboliczną złotówkę.

Fot. materiały MHF fot. D. Marta

Aktualna odsłona wystawy stałej w Muzeum Fotografii w Krakowie poświęcona jest portretowi fotograficznemu. Celem wystawy jest zasygnalizowanie wieloaspektowości fenomenu portretu fotograficznego, pokazanie jego ewolucji podporządkowanej zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym zachodzącym w świecie.

Jak zmieniał się portret fotograficzny - od dagerotypu po instagram 

Początkowy okres historii portretu fotograficznego był czasem niepodzielnego panowania nielicznych wtedy fotografów. Wizyta w ich atelier łącząca się z długotrwałym, męczącym pozowaniem bardziej przypominała torturę niż radosną zabawę, z jaką kojarzy się obecnie czynność fotografowania.

Od momentu ogłoszenia w 1839 wynalazku fotografii postęp w tej dziedzinie przebiegał błyskawicznie, a liczba fotografów rosła lawinowo. Z biegiem czasu wytworzyła się zupełnie nowa relacja pomiędzy fotografującym i fotografowanym, w której pierwotna opresja ustąpiła miejsca obopólnej fascynacji, nierzadko o wyraźnym zabarwieniu erotycznym. Układ sił był płynny, za każdym razem podlegał negocjacji.

W XX wieku fotografem mógł być każdy, zróżnicowała się także estetyka fotografii. Rozluźnienie dawnych schematów i postępująca swoboda kadrów wiązały się z masowym pojawieniem się fotografów nieprofesjonalnych. Miało to spowodować spadek poziomu fotografii, a w rzeczywistości przyczyniło się do wzbogacenia jej środków wyrazu. Na przełomie wieków XX i XXI profesjonaliści zaczęli nawet świadomie wykorzystywać estetykę błędu typową dla zdjęć amatorskich.

O ile w przeszłości zdjęcia powstawały w celu upamiętnienia rzeczywistości, o tyle obecnie czynność fotografowania często zdaje się być nastawiona na natychmiastowy „lans” autora. Świat zapełnił się tłumem nieustannie rejestrującym i upubliczniającym w mediach społecznościowych swoją codzienność i coraz chętniej siebie, o czym świadczy rosnąca popularność selfie.

Muzeum Fotografii w Krakowie

ul. Królowej Jadwigi 220
dojazd autobusami nr 102, 134, 152, 192, 252 i 902 (przystanek „Strzelnica”)

Muzeum czynne:

w niedzielę, 15 września - od godz. 10.00 do 15.30.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-09-15
Data aktualizacji: 2019-09-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź