Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Bezpieczny powrót” autobusem i tramwajem

Mandaty, pouczenia i wnioski o ukaranie do sądu – to efekty akcji „Bezpieczny powrót” w Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Wspólne patrole inspektorów MPK i strażników miejskich rozpoczynają się o godz. 20.00 i trwają osiem godzin.

Fot. MPK SA w Krakowie

Najczęściej pasażerowie są upominani m.in. za spożywanie alkoholu, palenie papierosów i zakłócanie porządku publicznego w pojazdach komunikacji miejskiej. Kontrolerzy biletów, którzy także biorą udział w akcji, wystawiają również opłaty dodatkowe za brak ważnego biletu.

 

Celem cyklicznej akcji jest troska o to, aby pasażerowie mogli bezpiecznie podróżować krakowskimi tramwajami i autobusami, szczególnie w godzinach nocnych. Pomysł na to jak skutecznie chronić pasażerów jest prosty. W środku wybranego tramwaju lub autobusu podróżuje inspektor MPK w cywilnym ubraniu i obserwuje wszystko, co dzieje się w środku pojazdu. Gdy zauważy jakiekolwiek zachowanie, które zagraża bezpieczeństwu lub komfortowi podróżujących, natychmiast dzwoni do strażników miejskich lub patrolu policji, którzy jadą swoim radiowozem w bliskiej odległości kontrolowanego tramwaju lub autobusu. Dzięki temu ich reakcja może być natychmiastowa.


Przez cały weekend w centrum miasta służbę pełniło 46 strażników miejskich i 10 policjantów. Strażnicy ujawnili 267 wykroczeń. W związku z tym nałożyli 145 mandatów karnych na kwotę 17 740 zł, przygotowali sześć notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, pouczyli 116 osób.

Mundurowi podejmowali interwencje wobec osób popełniających najbardziej uciążliwe dla mieszkańców wykroczenia. Były to między innymi: spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie i zanieczyszczanie miejsc publicznych, zakłócanie spokoju, porządku i spoczynku nocnego, wybryki chuligańskie i nieobyczajne zachowania.

Strażnicy miejscy:

  • ujęli obcokrajowca, który przy ulicy Franciszkańskiej kopał i uderzał pięściami po tablicach wystawy „40 rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny”. Mężczyzna zniszczył dziewięć tablic i uszkodził ich konstrukcję nośną, Jak ustalono, dwa dni wcześniej wybił szyby w hotelu przy ulicy Monte Cassino. Został przekazany policji.
  • ujęli nietrzeźwego mężczyznę, który oddawał mocz na ławkę i chodnik w Rynku Głównym, a ponadto przeklinał i głośno krzyczał. Odmówił podania danych osobowych, szarpał się i próbował uciekać. Strażnicy użyli siły fizycznej i zakuli go w kajdanki. Został przewieziony do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Przeciwko mężczyźnie zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.
  • ujęli mężczyznę, który spożywał alkohol w miejscu zabronionym. Na widok strażników rzucił się do ucieczki. Został zatrzymany po krótkim pościgu. Okazało się, że dzień wcześniej miał się zgłosić do aresztu przy ul. Montelupich celem odbycia zasądzonej kary. Mężczyzna został przekazany patrolowi policji.
  • ujęli nietrzeźwego obcokrajowca, który wcześniej został wyproszony z jednego z lokali przy ulicy Floriańskiej ze względu na swoje wulgarne zachowanie. Po wyjściu na zewnątrz zaczepiał przechodniów i był agresywny. Został przewieziony do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
  • ujęli kilku obcokrajowców, którzy publicznie oddawali mocz m.in. w Rynku Głównym, na Plantach Krakowskich, na placu św. Ducha. Mężczyźni zostali ukarali mandatami karnymi. 
pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-09-28
Data aktualizacji: 2019-10-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź