Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czwartkowe propozycje kulturalne

Weekend coraz bliżej. Dla tych, którzy już nie mogą się go doczekać mamy kilka propozycji na czwartkowy wieczór. Zachęcamy do spędzenia tego dnia w kulturalnym Krakowie!

Fot. materiały prasowe

Dziś rozpoczyna się Podgórska Jesień Kulturalna 2019, która potrwa do 22 września. W programie solidna porcja dobrej muzyki na żywo, piknik sąsiedzki, gra terenowa dla szkół, warsztaty literackie dla dzieci i potańcówka przy żarówkach. Rozpoczniemy o godz. 18.00 w Centrum Kultury Podgórza przy ul. Sokolskiej 13 koncertem Powróćmy jak za dawnych lat… Znane arie i duety operetkowe i musicalowe, pieśni neapolitańskie oraz utwory muzyki polskiej zaśpiewają Bożena Zawiślak-Dolny (mezzosopran) i Witold Wrona, z akompaniamentem Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej (fortepian).

Ze sceną zaznajomiony był od małego, a z czasem rozwinął w sobie miłość do bluesa, rocka i połączenia tych gatunków oraz nauczył się tak świetnie tworzyć taką muzykę, że w 2017 roku znalazł się wśród nominowanych magazynu „Total Guitar” do tytułu „Bluesowego Gitarzysty Roku” i znalazł się w gronie czołowych 15 gitarzystów bluesowych świata według serwisu Music Radar. Kris Barras, bo o nim mowa, zagra dziś fanom bluesowego grania na gitarze o godz. 19.30 w Zaścianku przy ul. Rostafińskiego 4.

Przypadkowe spotkanie dwojga ludzi. Łączą ich podeszły wiek, samotność i lęk przed rodzącym się uczuciem. On – bezdomny, zajmujący się na co dzień fotografią ekscentryk. Ona – pozbawiona wzroku marzycielka, żyjąca obrazem miasta zapamiętanym z dzieciństwa. On – wspaniały Jan Peszek. Ona – niepowtarzalna, obchodząca jubileusz 60-lecia pracy zawodowej, Anna Polony. Spektakl Miłość to wzruszająca i dowcipna opowieść o odkrywaniu namiętności i rodzącej się erotycznej fascynacji dwójki dojrzałych osób. Początek o godz. 18.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

„W szczegółach tkwi diabeł, który do czynu wiedzie zarówno czarownice, jak i wyruszającą na polowanie społeczność” – mówi Marcin Wierzchowski, reżyser spektaklu Sekretne życie Friedmanów inspirowanego nominowanym do Oscara filmem dokumentalnym Andrew Jareckiego. W latach 80. sprawa oskarżonych o pedofilię ojca i syna wstrząsnęła Ameryką. Podczas spektaklu o godz. 19.00 widz, poruszając się wraz z odgrywającymi swoje role aktorami po teatralnej przestrzeni Sceny Stolarnia, będzie mógł sam oceniać, wydawać wyroki, zmieniać zdanie i ulegać skrajnym emocjom, które towarzyszą społeczeństwu dokonującemu samosądu.

O godzinie 18.00 Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na spotkanie z laureatką Literackiej Nagrody Nobla Hertą Müller! Wydarzenie towarzyszy wystawie prac noblistki „Tam gdzie nie można mówić. Słowo jako obraz, obraz jako słowo” w MOCAK-u (Galeria Beta) przedstawiającej kilkadziesiąt kolaży, powstałych w latach 2005–2018. To pierwsza prezentacja tych prac w muzeum sztuki współczesnej. Wystawa trwa do niedzieli, 22 września.

W kolejnej odsłonie przeglądu współczesnego kina peruwiańskiego w Instytucie Cervantesa przy ul. Kanoniczej 12 o godz. 18.00 zobaczymy „Una sombra al frente”. Główny bohater filmu, młody inżynier Enrique Aet, zostaje zaangażowany w budowę sieci dróg w Peru. Akcja filmu rozgrywa się na początku XX wieku, w czasach szybkiego rozwoju sektora budowlanego i intensywnej industrializacji kraju, podsycanej przez ducha pozytywizmu, panującego w Republice, której władze dążą do połączenia różnych zakątków dzikiego i trudnego geograficznie terytorium. Po niedawno zakończonej, strasznej wojnie, władze Republiki Peru sięgają po niedostępne, lecz ważne obszary porośnięte dżunglą i zamierzają połączyć deszczowe lasy Amazonii z resztą kraju.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-09-19
Data aktualizacji: 2019-09-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź