Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab 2019

Trwa ósma edycja Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab. W dniach 24-27 października w Krakowie ponownie zaprezentują się wyjątkowi twórcy audiowizualni, najnowsze technologie i selekcja nowatorskich prac artystycznych.

Fot. patchlab.pl

Uczestnicy zajrzą do równoległych światów cyfrowych, zanurzając się w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, w interaktywnych filmach i immersyjnych widowiskach audiowizualnych w formacie 360°. Wezmą udział w wystawach, performansach, warsztatach oraz spotkaniach. Towarzyszyć im mogą ich własne awatary.

Motyw przewodni tej edycji to REALITIES. Równolegle do coraz bardziej spolaryzowanej i zagrożonej rzeczywistości, człowiek tworzy cyfrowe światy. Czym one są i jakie funkcje spełniają, będą badać twórcy i goście festiwalu, szukając odpowiedzi na szereg pytań. Jak bardzo cyfrowe narracje opierają się na rzeczywistości, a na ile są kreacjami ludzkich marzeń? Jak osobowość poddawana jest transformacji w cyfrowym świecie? I w końcu, czy równoległe przestrzenie izolują od świata fizycznego czy raczej poszerzają percepcję i funkcjonowanie człowieka w rzeczywistości?

W świat za lustrem, w którym nic nie jest takie, jakie się wydaje, wprowadzi użytkowników austriacki kolektyw artystyczny DEPART, który zaprezentuje „The Lacuna Shifts”, doświadczenie VR inspirowane „Alicją w Krainie Czarów”. Ruchome ściany, mówiące przedmioty, zanik grawitacji oraz tajemnicza estetyka świata cudów kwestionują całość spostrzegania zmysłowego. Rosyjska artystka, Natalia Alfutova przyjedzie do Krakowa z projektem multimedialnym „Faced2faced”, który bada problem z samoidentyfikacją w świecie mediów społecznościowych. Wykorzystując konwersję obrazu do 3D oraz technologię rozszerzonej rzeczywistości, będzie można stworzyć swojego awatara-bliźniaka. Sarah Howorka z Austrii zaprezentuje cyfrowe lustro, wyświetlające kolektywny portret wszystkich twarzy, jakie się przed nim pojawiły. Farm 51 pokaże niezwykły „Chernobyl VR Project”, pierwszy w historii wirtualny dokument pozwalający zwiedzić skażony teren Czarnobyla i miasta Prypeć. „@Sufferosa” to kolejny mocny punkt tegorocznego programu. Pierwszy na świecie interaktywny film zaprojektowany na Instagram, autorstwa duetu The Kissinger Twins, to thriller oraz satyra na kult piękna i młodości we współczesnym świecie. W jednej z głównych ról występuje Beata Tyszkiewicz. Specjalnie dla Festiwalu Patchlab „@Sufferosa” zostanie pokazana po raz pierwszy w postaci instalacji interaktywnej. Podczas festiwalu jeden z największych autorytetów w dziedzinie technologii AR, Keiichi Matsuda z Wielkiej Brytanii  pokaże krótki film „Merger” oraz „Hyper-Reality” - utopijną wizję przyszłości, w której rzeczywistość fizyczna i wirtualna stanowią jedność. Wystawy zaplanowano w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Dzięki tegorocznej współpracy z Ars Electronica Festival w Linz, który obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia, w kinie festiwalowym widzowie zobaczą selekcję animacji nagrodzonych przez to jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń w dziedzinie sztuki cyfrowej i kultury medialnej.

Podczas legendarnej już AV Nocy w Hevre+1 na uczestników czekają performansy audiowizualne w postaci immersyjnych projektów 360°. Wystąpi Franck Vigroux, francuski kompozytor, reżyser i producent specjalizujący się w industrialu i muzyce elektroakustycznej, a także francuski duet L’Age d’Or oraz Stefanie Egedy z Brazylii wraz z holenderskim twórcą Daanem Karsem, którzy pokażą projekt powstały specjalnie na zamówienie Festiwalu Patchlab.

Podczas tegorocznej edycji festiwal będzie gościł 38 artystów z Austrii, Brazylii, Francji, Grecji, Holandii, Niemiec, Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Rosji.

Pełen program festiwalu

FB event

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-10-24
Data aktualizacji: 2019-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź