Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przeciwdziałać uzależnieniom

Radni z Komisji Praworządności spotkali się na wyjazdowym posiedzeniu w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień. Przedmiotem obrad był Gminny Program Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2020 rok.   

Fot. Błażej Siekierka

Założenia programu przedstawił radnym Adam Chrapisiński - dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Jak mówił, celem głównym Programu jest ograniczenie negatywnych konsekwencji społecznych, w tym szczególnie szkód zdrowotnych i zaburzeń życia rodzinnego, wynikających z używania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz zjawiska picia alkoholu, używania narkotyków i podejmowania innych zachowań ryzykownych przez dzieci i młodzież. Cel główny realizowany będzie w obszarach:   Profilaktyki uniwersalnej – adresowanej do wszystkich mieszkańców Krakowa (dzieci, młodzieży i dorosłych) bez względu na stopień indywidualnego ryzyka występowania problemów związanych z używaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych; Profilaktyki selektywnej – adresowanej do grup o podwyższonym ryzyku wystąpienia problemów związanych z używaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych; Profilaktyki wskazującej – adresowanej do grup lub osób, które wykazują symptomy problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, ale nie spełniają kryteriów diagnostycznych picia szkodliwego lub uzależnienia.

Duży nacisk w programie kładzie się również na terapię. Obejmować ma ona osoby wymagające specjalistycznej pomocy w związku z uzależnieniem. Końcowym etapem ma być rehabilitacja, czyli program readaptacji poprzez wsparcie psychologiczne, socjalne i społeczne oraz wspieranie działalności środowisk abstynenckich.

Radny Łukasz Wantuch pytał, jak wygląda finansowanie programu. Jak powiedział dyrektor Chrapisiński, Gminny Program realizowany będzie przez cały rok w ramach środków finansowych planowanych w budżecie Gminy Miejskiej Kraków, stanowiących dochody z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz dochodów własnych. Planowane na rok 2020 łączne nakłady finansowe wynoszą 26 mln zł.

O zagadnienia związane z działaniem nie samego programu, a zatrzymywania osób nietrzeźwych, miał radny Adam Migdał. - Kiedy następuje takie zatrzymanie, jakie warunki muszą być spełnione, żeby straż miejska zatrzymała osobę nietrzeźwą? – pytał radny. Obecny na sali przedstawiciel straży miejskiej odpowiedział, że interwencja następuje wtedy, gdy występuje narażenie życia lub zdrowia osoby nietrzeźwej. Mówiąc kolokwialnie, straż nie zatrzymuje osób wracających chwiejnym krokiem z imprezy, a raczej tych, którzy np. leżą pod ławką, czy nie mają świadomości, gdzie się znajdują. Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała Gminny Program na 2020 rok.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-09-24
Data aktualizacji: 2019-09-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź