Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Propozycje kulturalne na środę

W krakowskiej kulturze wieczór zdominuje teatr. Narodowy Teatr Stary oferuje dwa spektakle: „Triumf woli" na Dużej Scenie oraz „Podróże Guliwera” na Scenie Kameralnej. Obydwa spektakle to propozycje teatru zaangażowanego, stawiającego pytania i próbującego znaleźć odpowiedzi na aktualne tematy o kondycję człowieka i współczesnego świata. W ten nurt wpisuje się także Teatr STU ze swymi pełnymi góralskiego żywiołu i humoru, ale też refleksji „Wariacjami Tischnerowskimi”. Miłośnikom lekkiej komedii z pewnością przypadną do gustu „Sarenki” wystawiane przez Teatr Ludowy na Scenie Pod Ratuszem.

Fot. pixabay.com

Reżyserka Monika Strzępka i dramaturg Paweł Demirski to obecnie najpopularniejszy tandem w polskim teatrze. Spektakle, które tworzą, to przykład teatru zaangażowanego, wychodzącego na barykady i walczącego o lepszą wizję przyszłości. Ich najnowszy projekt pod złowrogo brzmiącym tytułem „Triumf woli”, kojarzącym się głównie z filmem propagandowym Leni Riefenstahl kryje w sobie jednak „spektakl będący galą optymizmu i wiary w człowieka”. Inspiracją dla twórców stała się scena z filmu „Człowiek z księżyca”: Andy Kaufman na wieść o tym, że jest chory na raka, postanawia zrealizować zabawny i wzruszający show, licząc na to, że śmiech i pozytywna energia płynąca od publiczności pomoże mu w walce z chorobą.

triumf woli teatr stary

Triumf woli, reż. Monika Strzępka, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, ul. Jagiellońska 1, godz. 18.00

 

W momencie swojego wydania w XVIII wieku odczytywana była jako powieść z kluczem. Miała być satyrą na brytyjską politykę i obyczajowość. „Podróże Guliwera” Jonathana Swifta, utwór, wydawałoby się, zupełnie niesceniczny, wziął na warsztat reżyser teatralny Paweł Miśkiewicz, tworząc wyjątkowy spektakl, w którym wszystkie role męskie grają... aktorki.

 

podróże guliwera

Podróże Guliwera, reż. Paweł Miśkiewicz, Narodowy Stary Teatr – Scena Kameralna, ul. Starowiślna 21, godz. 18.00

 

„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” – mówił ks. Józef Tischner. W jego filozofii człowiek zawsze stawiany był na pierwszym miejscu. Równie ważne były dla niego pojęcia takie, jak wolność, ale i radość życia, którą najlepiej wyraża codzienny uśmiech. To właśnie uśmiech, ale i filozoficzna refleksja są kluczowymi elementami niezwykłego spektaklu. Spektakl na podstawie „Historii filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera w reżyserii Artura „Barona” Więcka - autora filmu o księdzu Józefie „Życie w opowieściach” oraz takich hitów, jak „Zakochany anioł” i „Anioł w Krakowie”, to pełne góralskiego żywiołu, ciepła i humoru przedstawienie, w którym mieszają się wybitny intelekt księdza Tischnera oraz góralska gwara, muzyka i taniec. Na poły realistyczna, na poły fantastyczna opowieść o jednym dniu z życia księdza, którego odwiedzają niezwykli goście…

 

wariacje tischnerowskie teatr stu

Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny, reż. Artur „:Baron Więcek”, Krakowski Teatr Scena STU, al. Krasińskiego 16, godz. 18.00

 

Któż z nas nie lubi czeskich komedii? Specyficzny humor naszych sąsiadów zawsze wywołuje w nas – czasem niemal mimowolną wesołość. Spędźmy zatem wesoły wieczór w towarzystwie czterech życiowych nieudaczników: dyrygenta, który w wypadku stracił powieki, cierpiącego na gigantyzm mykologa, nieśmiałego urzędnika skarbówki i bezrobotnego wynalazcy oraz czterech niezwykłych Sarenek. Mogą one spełnić jedno i jak to w bajkach bywa – pierwsze wypowiedziane życzenie każdego z tych pechowców. Czym grozi takie spełnianie życzeń, przekonajcie się Państwo sami.

sarenki teatr ludowy

Sarenki, reż. Tomáš Svoboda, Teatr Ludowy – Scena Pod Ratuszem, Rynek Główny 1, godz. 19.00

 

Więcej czwartkowych propozycji kulturalnych na stronie Karnetu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-09-25
Data aktualizacji: 2019-09-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź