Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Garbary w XIX i na początku XX wieku – zaproszenie na wykład

Muzeum Krakowa zaprasza na wykład towarzyszący wystawie „Zwierzyniec zaprasza Garbary”. Dziś o godz. 17.00 w Domu Zwierzynieckim na ul. Królowej Jadwigi 41 posłuchamy opowieści dr inż. arch. Krzysztofa Petrusa z Politechniki Krakowskiej o przemianie przestrzennej Garbar w XIX i na początku XX wieku.

Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

W trakcie wykładu pt. „Garbary w XIX i na początku XX wieku – od śladów jurydyki do wielkomiejskiej dzielnicy mieszkalnej?” zostaną omówione przemiany przestrzenne, które zaszły na obszarze dawnej garbarskiej jurydyki, a więc terenach ograniczonych dzisiejszymi ulicami: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Łobzowską, alejami Słowackiego i Mickiewicza oraz zabudową północnej pierzei obecnej ulicy Piłsudskiego (okolice ulicy Jabłonowskich).

Opowieść o transformacji zostanie uzupełniona o przedstawienie najważniejszych wydarzeń z dziejów rozwoju przestrzennego, co pozwali nakreślić strukturę zabudowy oraz sylwetę urbanistyczną przedmieścia w latach poprzedzających okres przemian. 

Kolejna wystawa z cyklu „Zwierzyniec zaprasza…” prezentuje historię terenu leżącego po północno-zachodniej stronie murów Krakowa przed bramą Szewską, a noszącego dawniej nazwę Garbary. Była to najliczniej zamieszkała i najlepiej rozwinięta pod względem gospodarczym podkrakowska jurydyka. Jej mieszkańców charakteryzował wysoki stopień specjalizacji zawodowej - swoją nazwę przedmieście zawdzięczało osiedlającym się tam garbarzom mającym liczne, choć nieduże warsztaty zajmujące się produkcją skór.

W drugiej połowie XIX w. obszar ten przekształcił się w nowoczesną dzielnicę Krakowa, zmienił się także przekrój społeczny jego mieszkańców. To tam znajdowały się popularne salony artystyczne (m.in. Żeleńskich, Estreicherów i Przybyszewskich), tam rozwijały swoją działalność teatry. Mieszkały tam i tworzyły osoby związane z życiem artystycznym i naukowym miasta.

Muzeum Krakowa zaprasza do odkrywania znanych i nieznanych wątków z historii Garbar. Przybliżą nam je eksponaty ze zbiorów Muzeum Krakowa oraz innych muzeów, archiwów i kolekcji kościelnych, a także filmowa rekonstrukcja cyfrowa i wywiady z mieszkańcami współczesnych Garbar.

Wystawę będzie można oglądać w Domu Zwierzynieckim do 17 maja przyszłego roku.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-10-03
Data aktualizacji: 2019-10-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź