Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Elektryczna deska surfingowa autorstwa studenta AGH

Student Akademii Górniczo-Hutniczej zbudował deskę surfingową o napędzie elektrycznym. Ten przyjazny środowisku i innowacyjny projekt powstał w ramach jego pracy magisterskiej. Rynek ekologicznego sprzętu wodnego jest w fazie rozwoju - do tej pory sprzedano tylko ok. 2 tysiące tego typu desek, głównie w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Fot. materiały prasowe/AGH

Elektryczna deska surfingowa to projekt Igora Łukasiewicza, studenta Mechaniki i Budowy Maszyn w AGH. Urządzenie to rodzaj bezemisyjnego sprzętu wodnego, który umożliwia surfowanie na akwenach wodnych wykorzystując do tego silnik elektryczny zasilany poprzez akumulatory litowo-jonowe. Ciekawym elementem pojazdu są hydroskrzydła - urządzenia generujące siłę wynoszącą deskę ponad powierzchnię wody. Dzięki temu użytkownik ma wrażenie unoszenia się w powietrzu.

Deska jest długa na 1,5 m natomiast jej pylon, na którym osadzone są skrzydła mierzy 85 cm. Sprzęt jest również bardzo lekki – konstrukcja deski waży 9 kg, a całe urządzenie wraz z elektroniką i bateriami osiąga wagę 17 kg. Pojazdy tego typu mogą rozwinąć prędkość do 40 km/h, a pojemność akumulatorów wystarcza na godzinę rozrywki na wodzie.  Dodatkowo użytkownik za pomocą ręcznego kontrolera monitoruje prędkość, poziom naładowania baterii oraz pozwala na regulację mocy silnika.

Elektryczna deska surfingowa swoją zwrotnością dorównuje skuterom wodnym, lecz dzięki hydroskrzydłom dostarcza o wiele więcej możliwości zabawy, np. robienia ewolucji w powietrzu. Manewry, jakie można wykonywać dzięki desce to połączenie windsurfingu i kitesurfingu. Urządzenie pozwala także użytkownikowi na surfowanie przy braku zafalowania.

Projekt powstał z pasji i zamiłowania do żeglarstwa i energii odnawialnej. Jego autor przez kilka lat działał również w zespole AGH Solar Boat, który zajmuje się budowaniem łodzi elektrycznych w pełni zasilanych energią słoneczną. Obecnie deska jest stale udoskonalanym prototypem i znajduje się w fazie testów na wodzie. W najbliższym czasie projekt będzie można zobaczyć m.in. na konferencji Impact mobility rEVolution'19 w Katowicach.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-10-04
Data aktualizacji: 2019-10-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź