Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wtorkowe propozycje kulturalne

Dużo się dzieje w krakowskiej kulturze we wtorek. Trwają festiwale: "Unsound Festival 2019" z lejtmotywem solidarności oraz „XIV Krakowska Jesień Jazzowa”. Na deskach Sceny STU bawiąca kolejne pokolenia „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, a w Małopolskim Ogrodzie Sztuki spektakl „Miłość” w reżyserii Błażeja Peszka – inspirowany znakomitą powieścią Williama Whartona „Spóźnieni kochankowie”. W klubie Studio zagra z kolei rosyjska formacja gatunku rave – Little Big, której dwa wcześniejsze koncerty w Polsce sprzedały się do ostatniego miejsca. Ciekawych propozycji jest naprawdę wiele. Jednak dzisiaj szczególnie polecamy dwa rozpoczynające się dwudniowe wydarzenia: Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2019 w ICE Kraków oraz sesję naukowo-artystyczną poświęconą wybitnej polskiej skrzypaczce i kompozytorce ubiegłego wieku – Grażynie Bacewicz.

Fot. materiały prasowe

To już trzeci dzień „Unsound Festiwal 2019”. Dziś wieczorem w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26) koncert pt. „Gaze”. Wystąpią Zvanai, nowy zespół Kamila Szuszkiewicza, który w muzyce ludowej ze Wschodniej Europy poszukuje transowych brzmień; Ka Baird - amerykańska multiinstrumentalistka, która inspiracji poszukuje w obrzędach i rytuałach; Dreamcrusher, czyli noisowy, nihilistyczno-queerowy głos z Nowego Jorku oraz japoński zespół Goat, tworzący muzykę z pogranicza awangardy i rocka.

„Krakowska Jesień Jazzowa” zaprasza o godz. 20.00 do Klubu Alchemia (ul. Estery 5), na koncert Swell Project//Rezydencja. Wystąpi awangardowy puzonista amerykański Steve Swell z zespołem. To drugi z planowanych trzech koncertów tego artysty podczas tegorocznej Jesieni.

Na Scenie STU (al. Krasińskiego 16) „Zemsta” A. Fredry w odświeżonej i uwspółcześnionej przez Krzysztofa Jasińskiego wersji w doborowej obsadzie aktorskiej. Zemsta w STU jest dowodem na to, że klasyka nie musi być „zaśniedziałym eksponatem muzealnym” – może błyszczeć i kusić jak szczere złoto! Początek spektaklu: godz. 19.00.

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 20) o godz. 18.00 obejrzeć można spektakl „Miłość” w reżyserii Błażeja Peszka. To wzruszająca i dowcipna opowieść o odkrywaniu namiętności i rodzącej się erotycznej fascynacji dwójki dojrzałych osób. To historia o poszukiwaniu uczucia, bliskości i niezgodzie na przemijanie.

Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2019

W Centrum Kongresowym ICE Kraków rozpoczęło się Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2019, które poświęcone jest tematyce wpływu rzeki na rozwój miasta, jego urbanistykę i architekturę. Wisła, niegdyś ważna arteria transportowa krakowskiej gospodarki, oferuje dzisiaj miastu głównie walory rekreacyjne. Czy jednak Kraków w pełni je wykorzystuje? „Połączenia – miasto i rzeka” to temat tegorocznej edycji biennale. Propozycje nowego otwarcia Starego Miasta na rzekę można było przedstawiać w formie projektów koncepcyjnych (konkurs architektoniczno-urbanistyczny), referatów, prezentacji i manifestów (konkurs seminarium) oraz prac przygotowanych przy użyciu kamery lub aparatu fotograficznego (konkurs multimedialny). Efekty poznamy podczas dwudniowej sesji w ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17. Wstęp wolny ( bezpłatna rejestracja).

Więcej informacji na stronie Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019.

„Grażyna Bacewicz (1909-1969) – skrzypaczka i kompozytorka”

O godzinie 19.00 w auli Akademii Muzycznej, popularnej „Floriance” od koncertu rozpocznie się  dwudniowa sesja naukowo-artystyczna pt. „Grażyna Bacewicz (1909-1969) – skrzypaczka i kompozytorka”.

 

Artystka ta mniej znana jest jako kompozytorka, dlatego dzisiejszego wieczoru będziemy mieli okazję posłuchać skomponowanych przez nią utworów. W programie: „Sonata nr 4” w wykonaniu Magdaleny Szczepanowskiej (skrzypce) i Pawła Kubicy (fortepian), „Suita na dwoje skrzypiec” w wykonaniu Magdalena Szczepanowskiej I Oriany Masternak  (skrzypce). Natomiast w finale koncertu na publiczność czeka niemała atrakcja – Partita w mistrzowskim wykonaniu Kai Danczowskiej (skrzypce), której towarzyszyć będzie córka, Justyna Danczowska (fortepian).

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie Akademii Muzycznej w Krakowie.

Grażyna Bacewicz plakat

Odwiedź stronę Karnetu, aby zobaczyć jeszcze więcej propozycji kulturalnych na dzisiejsze popołudnie i wieczór.

pokaż metkę
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-10-08
Data aktualizacji: 2019-10-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź