Komunikat archiwalny

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!

Czwartek, 10 października przeszedł do historii polskiej literatury. Jeden z dwóch literackich Nobli przyznanych w Sztokholmie przez Akademię Szwedzką trafił do Olgi Tokarczuk.

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!
Fot. Edyta Dufaj dla KBF

Olga Tokarczuk od dawna była wymieniana wśród kandydatów do nagrody Fundacji Noblowskiej obok takich pisarzy i pisarek, jak Margaret Atwood, Maryse Condé i Haruki Murakami. Jej silną międzynarodową pozycję potwierdziło otrzymanie w 2018 roku The Man Booker International Prize za „Biegunów” (ang. „Flights”, w przekładzie Jennifer Croft) oraz ponowne znalezienie się w finale tej brytyjskiej nagrody w roku 2019 – tym razem za książkę „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (ang. „Drive Your Plow over the Bones of the Dead”, w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones).

Dobra passa pisarki znalazła swoje odbicie także w nominacjach do jednej z najważniejszych amerykańskich nagród literackich, National Book Award. Dwukrotnie zauważona przez kapitułę nagrody za „Biegunów” i „Prowadź swój pług…” proza Tokarczuk zaczęła intensywnie rezonować w świadomości czytelników i czytelniczek po obu stronach Atlantyku.

 

W czwartek, 10 października, po godzinie 13.00 w sali Domu Giełdy na Starym Mieście w Sztokholmie Olga Tokarczuk została uhonorowana bodaj najbardziej prestiżową wśród nagród przyznawanych pisarzom – literackim Noblem.

– To wspaniała wiadomość dla polskich czytelników i czytelniczek, a tutaj, w Krakowie, okazja do świętowania jest bardziej niż szczególna – komentuje wyróżnienie Urszula Chwalba, kierowniczka Działu Literackiego KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

– Olga Tokarczuk jest przyjaciółką Festiwalu Conrada od pierwszych lat jego realizacji. Podczas każdego ze spotkań z pisarką festiwalowe sale pękały w szwach. W 2018 roku wzięła udział w niezwykłym projekcie muzycznym: na krakowskim Festiwalu Sacrum Profanum odbyła się premiera opery „Ahat ili. Siostra bogów”, do której pisarka napisała libretto na podstawie swojej powieści „Anna In w grobowcach świata” - zaznacza.

Olga Tokarczuk jest pisarką, eseistką, autorką scenariuszy, poetką i psycholożką. Wśród jej najważniejszych powieści warto wymienić „Podróż ludzi Księgi” (1993 r.), „Prawiek i inne czasy” (1996 r.), „Dom dzienny, dom nocny” (1998 r.), „Bieguni” (2007 r.), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009 r.) i „Księgi Jakubowe” (2014 r.). Jej ostatnim wydawnictwem jest zbiór „Opowiadań bizarnych” (2018 r.).

Laureatka m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997 r.), Paszportu „Polityki” (1997 r.) i Słoweńskiej Nagrody Literackiej Europy Środkowej – Vilenica (2013 r.). Pięciokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała dwukrotnie: w 2008 roku za powieść „Bieguni” i w 2015 r. za „Księgi Jakubowe”. Jej „Dom dzienny, dom nocny” uhonorowano prestiżową nagrodą Brücke Berlin – Preis (2002 r.).

Książki Olgi Tokarczuk tłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, a także chiński, japoński i hindi. W 2016 roku w oparciu o scenariusz pisarki na podstawie książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” powstał film w reżyserii Agnieszki Holland „Pokot”, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie w 2017 roku.

Olga Tokarczuk jest piątym polskim pisarzem lub pisarką, który otrzymał literackiego Nobla, dołączając do Henryka Sienkiewicza (wyróżniony w 1905 roku), Władysława Reymonta (1924 r.), Czesława Miłosza (1980 r.) i Wisławy Szymborskiej (1996 r.). Ostatnia przyznana nagroda Nobla w dziedzinie literatury przypadła w 2017 roku brytyjskiemu pisarzowi Kazuo Ishiguro.

W imieniu mieszkańców Krakowa oraz swoim własnym prezydent Jacek Majchrowski wystosował do noblistki list gratulacyjny:

„Proszę o przyjęcie gratulacji z okazji przyznania Pani literackiej Nagrody Nobla, najbardziej prestiżowego wyróżnienia na świecie. Z dużą satysfakcją przyjąłem informację, iż Akademia Szwedzka nagrodziła Pani imponujący dorobek, co stanowi ogromny międzynarodowy sukces polskiej literatury.

Otrzymany w Sztokholmie laur honoruje Pani unikalną narracyjną wyobraźnię, pozwalającą czytelnikowi na przekraczanie granic myślenia o świecie, jak i o samej literaturze. Jako jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek stanowi Pani inspirację dla kolejnych pokoleń artystów w Polsce i poza jej granicami.

W imieniu swoim oraz mieszkańców Krakowa – Miasta Literatury UNESCO, raz jeszcze serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów na niwie literackiej, a także w Pani życiu prywatnym. Mam nadzieję, że w czasie Pani najbliższego pobytu w Krakowie będę miał okazję złożyć Pani gratulacje osobiście” – napisał prezydent Krakowa.

 

 

 

 

List gratulacyjny prezydenta Jacka Majchrowskiego dla Olgi Tokarczuk

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także