Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podsumowanie Międzynarodowego Biennale Architektury 2019

Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2019 już za nami. Tematem wiodącym XV edycji było „Połączenia: Miasto i Rzeka”. Organizatorzy chcieli zainspirować zarówno Kraków, jak i inne miasta do szukania nowych możliwości korzystania z rzek i adaptacji nabrzeży.

Fot. materiały prasowe

W ciągu dwóch dni w centrum kongresowym ICE Kraków uczestnicy Biennale z całego świata dyskutowali o roli rzeki w mieście, o jej wpływie na rozwój architektoniczny i urbanistyczny, a także na zmiany społeczno-ekonomiczne. Zauważalne równocześnie jest, że dyskusjom nieustannie towarzyszy idea ludzkiego wymiaru miejskich przestrzeni, która stała się klamrą łączącą kolejne edycje MBA Kraków.    

 – Rola rzeki w otoczeniu miejskim zmienia się wraz z rozwojem miast, ze zmianami technologicznymi i społecznymi. Kraków w pewnym momencie pozostawił Wisłę gdzieś z boku, co jest widoczne nie tylko w zagospodarowaniu, ale nawet w kompozycji urbanistycznej. Równocześnie coraz częściej pojawia się dyskusja szeroko pokazująca, że rzeki mają bardzo dużo do zaoferowania mieszkańcom, dlatego warto szukać inspiracji i połączeń na linii miasto-rzeka, warto świadomie je tworzyć – mówi Bohdan Lisowski, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków.

W czasie MBA Kraków 2019 przyznane zostało Grand Prix Biennale, które otrzymały zwyciężczynie Konkursu A: architektoniczno-urbanistycznego Karolina Chodura i Joanna Rozbrój za pracę „Reflection of the past” („Odzwierciedlenie przeszłości”). Zobacz zwycięską pracę: Plansza nr 1 oraz Plansza nr 2.

Jury w swojej argumentacji podkreśliło wielopłaszczyznowość ujęcia tematu, piękno formy przygotowanej pracy, a także wizję powrotu Wisły do przestrzeni uważnie wybranych placów, ulic i zaułków, nie tylko by przypomnieć o historii, ale także by zwrócić uwagę na konieczność realnej koegzystencji przyrody i architektury.

Zwycięzcami w konkursach Biennale zostali:

  • w konkursie A: architektoniczno-urbanistycznym, którego celem było wyłonienie najlepszego projektu nawiązującego do idei, tematu i tytułu MBA Kraków 2019 – „POŁĄCZENIA – miasto i rzeka” - Karolina Chodura i Joanna Rozbrój za pracę „Reflection of the past”
  • w konkursie B: seminarium - Patrycja Ochman-Tarka za prezentację zatytułowaną „Miasto/rzeka: update”
  • w konkursie C: multimedialnym:
    • w kategorii Fotografia - Marcin Giba za pracę pt.: „W nurcie estetyki”
    • w kategorii Film - autorki filmu pt.: „Linia Miasta” Zuzanna Winiarska i Kornelia Mikulska.

Nagrodę publiczności w Konkursie A otrzymali Emanuel Czernik, Adrianna Bomberska, Izabela Chmielowicz, Marcin Janulewicz, Antoni Kubiak za pracę „Rzeka dla ludzi”.

Prace konkursowe oceniało 7-osobowe międzynarodowe jury, złożone z wybitnych przedstawicieli świata architektury i urbanistyki Peter Butenschøn – Przewodniczący jury i Kurator MBA Kraków 2019, Oana Bogdan, Lennart Grut, Jan Kleihues, Wojciech Małecki, Ewa Kuryłowicz, Marta Sękulska-Wrońska.

Miastem Gospodarzem Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019 było Miasto Kraków, a organizatorem wydarzenia Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-10-10
Data aktualizacji: 2019-10-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź