Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Bogactwo podziemia” – zaproszenie na wykład

Muzeum Krakowa zaprasza na wykład prof. dr. hab. Zdzisława Nogi pt. „Bogactwo podziemia”. Spotkanie w ramach cyklu „Muzealna Akademia 67+/-” odbędzie się dzisiaj, o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory. Wstęp wolny.

Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

W podręcznikach historii epoki renesansu polskiego nie łatwo znaleźć rozdziały poświęcone przemysłowi wydobywczemu. Tymczasem w XVI wieku górnictwo przeżywało okres dobrej koniunktury. Krakowskie żupy solne dostarczały do skarbca królewskiego co trzecią złotówkę i były jego podporą.

Kopalnie w Wieliczce i Bochni funkcjonowały jako przedsiębiorstwa państwowe. Były oddawane niekiedy w dzierżawę za z góry określony, wysoki czynsz roczny. Mimo to stanowiły łakomy kąsek, a dzierżawcy dorabiali się fortun. Samo przedsiębiorstwo było pierwszą na ziemiach polskich jaskółką kapitalizmu, które zorganizowano w oderwaniu od funkcjonującego systemu cechowego.

Inaczej działała olbora olkuska. Tamtejsi górnicy, eksploatujący bogate złoża cynku i ołowiu z domieszką srebra, działali na podstawie licencji i sami musieli zorganizować sobie warsztat pracy. W ten intratny interes inwestowali bogaci mieszczanie krakowscy, którzy podejmowali szereg przedsięwzięć górniczych, w tym poszukiwania kruszców w Tatrach. Zyski z tych interesów często lokowali w Krakowie, przyczyniając się do upiększenia naszego miasta.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-10-23
Data aktualizacji: 2019-10-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź