Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowskie muzea jeszcze bardziej atrakcyjne

Jak powszechnie wiadomo, muzea krakowskie są jednymi z najbardziej prestiżowych tego typu instytucji w Polsce. Jednak miastu to nie wystarcza. Wciąż chce je uatrakcyjniać. W jaki sposób? O tym była mowa na posiedzeniu Komisji Promocji i Turystki.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Informację na ten temat przedstawiła radnym Magdalena Doksa-Tverberg, Czasowy Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kraków jest organizatorem dla pięciu muzeów: Muzeum Krakowa, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Fotografii, MOCAK-u oraz Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, współprowadzonego z Województwem Małopolskim.

Podnoszenie ich atrakcyjności odbywa się poprzez stosowanie nowoczesnych form prezentacji, które dają możliwość szerokiego oddziaływania prezentowanych treści na krakowian i turystów odwiedzających Kraków. Tworzone i rozbudowywane zbiory stanowią wsparcie dla rozwoju przedsięwzięć edukacyjnych, realizowanych przez muzea, których zadaniem jest wzbogacanie wiedzy i kompetencji kulturowych odbiorców. W realizowaniu tych celów pomaga fundusz zakupowy muzealiów – w 2019 r. przyznano i rozdzielono 1 mln złotych dla pięciu muzeów miejskich na rozwój kolekcji muzealnych i zwiększenie ich atrakcyjności. Jak podkreśliła Magdalena Doksa-Tverberg, jest to pierwszy w Polsce i dotychczas jedyny fundusz dedykowany rozwojowi kolekcji zbiorów w muzeach samorządowych.

Na pytanie, jakie dokładnie inicjatywy wspierane czy też finansowane są przez fundusz, Dyrektor wydziału stwierdziła, że istnieje cała lista takich inwestycji. Do najważniejszych z nich należą: „Rewaloryzacja zabytkowej siedziby przy ul. Św. Wawrzyńca na potrzeby nowoczesnego muzeum nauki i techniki”. Powstanie tam nowy oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej prezentujący przede wszystkim wielkogabarytowe zabytki techniki, m.in. tramwaje, autobusy i pojazdy służb technicznych. Dalej – „Rewitalizacja zespołu zabytkowego hangaru lotniczego przy ul. Izydora Stella-Sawickiego”. Powstanie tam nowy oddział MIM prezentujący przede wszystkim wielkogabarytowe zabytki techniki, m.in. tramwaje, autobusy i pojazdy służb technicznych.

Kolejna spora inwestycja to fundusze również zainwestowane w Muzeum Inżynierii Miejskiej - Zimowy Ogród Doświadczeń. Następuje tam poszerzenie oferty Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie. Modernizacja terenu o pow. ok 2,5 ha, w tym modernizacja strefy wejścia, utworzenie nowej przestrzeni edukacyjnej, zmodernizowanie istniejącej ścieżki, małej architektury, a także oświetlenia. Utworzenie nowych alejek oraz rozbudowanie przestrzeni magazynowej.

Po głównej części posiedzenia komisji dotyczącej muzeów, rzecznik prasowy Tauron Areny Kraków Katarzyna Fiedorowicz-Razmus, opowiedziała o funkcjonowaniu placówki  i o tym jakie wydarzenia odbędą się w przyszłości. Zdecydowanie najwięcej będzie koncertów gwiazd światowej sławy. Radny Włodzimierz Pietrus zapytał, czy gmina podpisała ze spółką Tauron umowę na sponsoring hali widowiskowej. Jak powiedziała Katarzyna Fiedorowicz-Razmus, w tej sprawie trwają zaawansowane negocjacje.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: EWELINA GARBACKA-KALEMBA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-10-25
Data aktualizacji: 2019-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź