Światełko w tunelu (foliowym) dla krakowskich rolników

Czy uchwała antysmogowa pozbawi krakowskich rolników środków do życia? Rozmawiano o tym podczas posiedzenia Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza.

Światełko w tunelu (foliowym) dla krakowskich rolników
Fot. Tom Rollauer Fotografie

Rolnicy ogrzewają swoje szklarnia i tunele foliowe z sadzonkami roślin piecami węglowymi. Nie pozwalają na to przepisy antysmogowe. Rolnicy przekonują, że brak możliwości użycia pieców węglowych pozbawi ich środków do życia, gdyż nie będą mogli uprawiać sadzonek.  Jak twierdzi Jerzy Muzyk, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa - rolnicy muszą przejść na alternatywne źródła energii. Rolnicy przekonują jednak, że nie stać ich na założenie instalacji fotowoltaicznych ani pomp ciepła. Argumentują też, że ich sąsiedzi z gospodarstw leżących kilkadziesiąt metrów dalej, już poza granicami miasta, takich ograniczeń nie mają. Przywołują też przykład krakowskich pizzerii, w których dozwolone jest użycie pieców.

Radni przychylili się do argumentów rolników. Zapowiedzieli, że wystąpią do Marszałka Województwa Małopolskiego z prośbą o przesunięcie dla rolników terminu wyłączenia pieców w tunelach foliowych.

Pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także