Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

#EKOrEWOLUCJA: ekologiczna energia dla Krakowa

Ekospalarnia Kraków już od ponad trzech lat z powodzeniem przekształca odpady komunalne produkowane przez mieszkańców miasta w energię elektryczną i cieplną. Zakład jest ważnym elementem skomplikowanego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie.

Fot. materiały prasowe

– Odzysk energii zawartej w odpadach niemożliwych do wykorzystania w procesach recyklingu i ponownego użycia jest obecnie w Europie najbardziej rozpowszechnioną
i proekologiczną metodą utylizacji odpadów. Technologia ta zapewnia realizację potrzeb obecnego pokolenia bez wywierania negatywnego wpływu na środowisko – zaznacza Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu krakowskiego Holdingu Komunalnego, właściciela zakładu.

O tym, że technologia zastosowana w krakowskim zakładzie jest bezpieczna nie trzeba nikogo przekonywać, szczególnie tych, którzy mieli okazję go zwiedzić. Ci bowiem mogą przekonać się na własne oczy, że zakład jest czysty, postępowanie z odpadami odbywa się w nim zgodnie z wszelkimi przepisami prawa a informacje o emisji obserwować można na tablicy elektronicznej przed wjazdem do zakładu oraz na stronie internetowej www.khk.krakow.pl. W Ekospalarni została zastosowana nowoczesna instalacja spełniająca wymagania tzw. najlepszych dostępnych technik, gwarantująca zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska. Zakład spełnia wszystkie standardy określone prawem, które są zdecydowanie bardziej rygorystyczne niż wobec obiektów energetycznych opalanych paliwami kopalnymi.

Energia produkowana w Ekospalarni jest uznawana częściowo za energię zieloną. KHK SA jako pierwszy operator spalarni odpadów w Polsce podjął wyzwanie związane z przygotowaniem metodyki oraz przystąpieniem do badań odpadów i opracowywaniem wniosków o przyznanie świadectw pochodzenia energii wytworzonej w zakładzie z odnawialnego źródła energii – tzw. zielone certyfikaty. Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, geotermia, a także odpady.

­– Praca Ekospalarni jest zadowalająca, instalacja działa dobrze. Zawsze jednak można wprowadzić kolejne ulepszenia. Aby uzyskać więcej energii cieplnej i elektrycznej, znacznie podnieść sprawność energetyczną zakładu i ograniczyć zużycie wody potrzebnej do procesu technologicznego KHK SA prowadzi prace związane z analizą techniczną, inwestycyjną i środowiskową instalacji odzysku ciepła ze spalin – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes Zarządu KHK SA. Jak wyjaśnia, układ odzysku ciepła ze spalin działający na zasadzie wymiennika ciepła, jest sprawdzonym rozwiązaniem technicznym. – Ponieważ realizacja projektu jest rozważana w perspektywie kilku najbliższych lat, będziemy starać się pozyskać na tę inwestycję środki zewnętrzne – konkluduje prezes Trzmiel.

Warto przypomnieć, że KHK SA, właściciel i operator Ekospalarni, podobnie jak inne spółki miejskie, w których aż 30% zużywanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, stawia na produkcję energii zielonej. W kwietniu tego roku na budynku administracyjno – biurowym Ekospalarni, w ramach programu pilotażowego zamontowano 92 ogniwa solarne o łącznej mocy 28,06 kWp (kilowatopików), co pozwoli na uzyskanie 32690 kWh prądu rocznie. Wytworzony dzięki energii słonecznej prąd jest przeznaczany na potrzeby zasilania budynku. Z kolei w październiku tego roku na dachu wiaty parkingowej zamontowano kolejne 42 ogniwa, z których zasilana jest wewnętrzna stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Warto wiedzieć:

  • od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku zakład przekształcił w energię elektryczną i cieplną 219 951,140 ton odpadów. W tym samym czasie Ekospalarnia wytworzyła i wyprowadziła do sieci 57 062,811 MWh energii elektrycznej i 817 080 GJ energii cieplnej – to tyle energii, ile w ciągu roku zużywa się na oświetlenie krakowskich ulic, natomiast do miejskiej sieci ciepłowniczej przekazywane jest tyle ciepła, ile potrzeba do ogrzania ok. 8,5 % mieszkań podłączonych do ciepła systemowego.
  • w Ekospalarni spala się dwa rodzaje odpadów: zmieszane odpady komunalne oraz odpady z mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Centrum Ekologicznym Barycz, pochodzące wyłącznie z terenu Gminy Miejskiej Kraków.
  • spalanie odbywa się w sposób ciągły na dwóch równoległych liniach, każda o wydajności 15,5 t/h.
  • codziennie do Ekospalarni przyjeżdża ok. 100 ciężarówek z odpadami.
  • na terenie Ekospalarni prowadzone są działania edukacyjne w ramach uruchomionej 1 października 2016 roku ścieżki edukacyjnej. Do zwiedzania zakładu zapraszamy zorganizowane grupy m.in. dzieci i młodzieży szkolnej, studentów oraz specjalistów w dziedzinie gospodarki komunalnej.
  • co roku zakład odwiedza około 7 000 osób. W każdą pierwszą sobotę października organizowany jest Dzień Otwarty Ekospalarni, podczas którego mieszkańcy Krakowa mogą zwiedzić zakład i skorzystać z wielu atrakcji, głównie dla najmłodszych.
  • pasieka – w 2018 roku Krakowski Holding Komunalny SA przystąpił do programu miejskiego Pasieka Kraków, w ramach którego na terenie zielonym obok Ekospalarni usytuowana została pasieka. W pięciu ulach mieszka aż 400 tysięcy pszczół. To pierwsza pasieka w Krakowie usytuowana na terenie zakładu przemysłowego.

Więcej informacji na stronie www.khk.krakow.pl.

#EKOrEWOLUCJA ekorewolucja banner

 

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-11-14
Data aktualizacji: 2019-11-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź