Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prezentacja pomnika Jana III Sobieskiego w Krakowie

W sobotę, 16 listopada, o godz. 14.00 przed bazyliką ojców franciszkanów w Krakowie odbyła się prezentacja wiedeńskiego pomnika Jana III Sobieskiego.

Fot. Komitet Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu / materiały prasowe

Pomnik Jana III Sobieskiego ma docelowo stanąć na wiedeńskim Kahlenbergu. Przewodniczący Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu Piotr Zapart postanowił zaprezentować gotowy pomnik w Krakowie, później również w innych miejscach. Monument przyjedzie na specjalnej lawecie z Gliwic, gdzie został odlany i przez cały czas ekspozycji w Krakowie na niej pozostanie. Honorowym przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu jest Prezydent Krakowa.

Jan III Sobieski jest jednym z najsłynniejszych Polaków. Miał szerokie horyzonty umysłowe, był też wszechstronnie wykształcony. Jego osoba kojarzy się z wielkimi zwycięstwami nad Osmanami pod Podhajcami, Chocimiem, Wiedniem i Parkanami, które przyniosły mu nieśmiertelną sławę w świecie i w Europie.

Wraz z papieżem Innocentym XI był inicjatorem powołania wielkiej ligi w celu powstrzymania agresji osmańskiej. Stanął na czele armii państw chrześcijańskich i był autorem wiekopomnego zwycięstwa 12 września 1683 r. Działania te zostały uwieńczone powodzeniem w 1683 r., gdy wojska osmańskie uderzyły na Wiedeń. Powszechnie uważany przez współczesnych za bohatera, był uosobieniem Sarmaty. Kiedy umierał 17 czerwca 1696 r. w Wilanowie, państwo wchodziło w okres znacznego regresu.

Pozostał w pamięci jako wybitny wódz, który dał narodowi poczucie wielkości. Jego wielkich zasług nie doceniano w chwili śmierci, a sławę chcieli pomniejszyć następcy z dynastii Wettynów. Odżyła ona jednak w momencie odrodzenia państwa, tuż przed rozbiorami. Utrwaliła się w czasie zaborów, także w innych częściach świata. Jan III Sobieski stał się ważną częścią mitu narodowego, symbolizował bowiem wielkość i niezależność Polski. Jego plany wskazywały na dalekowzroczność, a polityczne koncepcje charakteryzowały się wielkim rozmachem, ale oparte były na realnych podstawach.

Zobacz także:

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-11-16
Data aktualizacji: 2019-11-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź