Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Wojna polsko-ruska…” w świetle reflektorów

W jaki sposób powstaje w teatrze scenografia i kostiumy? Na czym polega reżyseria światła i kto się nią zajmuje? Jak buduje się świetlne obrazy i tajemnicze półcienie? Odpowiedzi na te pytania można będzie znaleźć na warsztatach w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, prowadzone przez Marcina Chlandę, scenografa i reżysera światła oraz Mirka Kaczmarka, autora scenografii i kostiumów do ponad stu przedstawień teatralnych.

Fot. Monika Stolarska

– W zawodzie scenografa i reżysera światła zdobywanie wiedzy bez łączenia jej od początku z solidną praktyką, jest zwykłą stratą czasu. – mówi Marcin Chlanda. – To przede wszystkim obcowanie z materią. Nie można jej dotknąć, przewracając kolejne strony książek. W pewnym momencie trzeba wziąć do ręki lampę, przymocować ją, przyświecić, wykadrować. Zobaczyć jak to światło zagra na scenie. Sprawa jest o tyle ważna, że de facto nie ma w Polsce szkoły reżyserii światła. Osoby, które się tym zajmują zawodowo są zwykle samoukami, tym bardziej warto podpatrywać je przy pracy.

Taka okazja będzie już w środę, 27 listopada. O godz. 12.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, odbędą się warsztaty pt. „Wojna polsko-ruska…” w świetle reflektorów, podczas których Marcin Chlanda i Filip Marszałek, specjalista ds. oświetlenia w Teatrze Słowackiego, pokażą na przykładzie spektaklu „Wojna polsko – ruska pod flagą biało-czerwoną” w reż. Pawła Świątka, jaką rolę odgrywa w teatrze światło. Podpowiedzą jak efektownie wykorzystać sztankiet, dimmer, sunstrip, hazer, obwód DMX512 i inteligentną lampę.

– Zapraszamy nie tylko profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się światłem, ale również uczniów, studentów scenografii i wszystkie osoby, które chciałyby się czegoś nowego nauczyć. – mówi Marcin Chlanda. – Warsztaty będą się składały z dwóch części. W pierwszej wyciągniemy sprzęt, na którym pracujemy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki i pokażemy do czego służą poszczególne elementy i jak je można wykorzystać. W drugiej, każdy z uczestników będzie mógł zakomponować swoją własną scenę i osobiście się przekonać na czym polega praca reżysera światła. Zdradzę też co nieco na temat procesu powstawania całej scenografii do „Wojny…” i mojej współpracy z reżyserem. – dodaje Chlanda.  

Tego samego dnia, uczestnicy warsztatów będą mogli zobaczyć spektakl i osobiście się przekonać jaką rolę odgrywa w nim światło (bilety są dostępne na stronie teatrwkrakowie.pl).  

Osoby, które interesują się scenografią, mogą również wziąć udział w warsztatach pt. „Okiem smoka” w poniedziałek, 2 grudnia, które poprowadzi Mirek Kaczmarek, jeden z najlepszych scenografów i autorów kostiumów w Polsce. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. jak budować scenografię do spektakli, w których jedną z głównych ról odgrywają żywioły. Poznają też tajniki scenografii do spektaklu „Smok” w reżyserii Kuby Roszkowskiego.

– Mogę zdradzić tylko tyle, że będzie naprawdę gorąco i żywiołowo. Będziemy konstruować, dekonstruować i dobrze się przy tym bawić. – mówi Mirek Kaczmarek, który jest autorem scenografii i kostiumów do „Smoka”.

Szczegółowe informacje na temat warsztatów oraz rezerwacja miejsc: jakdzialateatr.pl (liczba miejsc jest ograniczona). Na tej samej stronie można również przeczytać rozmowy z rzemieślnikami z Teatru im. J. Słowackiego, w tym m.in. obszerny wywiad z Marcinem Chlandą, który opowiada o pracy scenografa i reżysera światła: jakdzialateatr.pl

Warsztaty „Jak działa teatr?” odbywają się w ramach cyklu edukacyjnego pt. „Myśląca ręka”, przybliżającego świat rzemieślników teatralnych. Jego pomysłodawczynią jest Małgorzata Szydłowska, scenografka, zastępca dyrektora teatru Łaźnia Nowa do spraw produkcji teatralnych. Kuratorka wystawy „Myśląca ręka”, której głównym tematem jest rzemiosło teatralne. Wystawę, można zobaczyć w Domu Rzemiosł Teatralnych na ul. Radziwiłłowskiej 3 po wcześniejszych dokonaniu rezerwacji pod tel. 12 424 45 25, 12 424 45 28, lub osobiście w Biurze Informacji i Rezerwacji Biletów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy pl. Św. Ducha 1 (pon.–pt. w godz. 9.00–16.00). 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-11-15
Data aktualizacji: 2019-11-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź