Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

O przeciwdziałaniu alkoholizmowi i zmianach w najmie lokali komunalnych

Dyskusja o dwóch ważnych dla mieszkańców projektach uchwał odbyła się podczas posiedzenia Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa. Chodzi o Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2020 oraz o zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków oraz tymczasowych pomieszczeń.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

- Uchwała o zasadach wynajmu lokali z zasobu gminy ostatni raz aktualizowana była w 2015 r.  Miasto musi dostosować wynajem do zmian w Ustawie o ochronie praw lokatorów oraz wyroków sądowych – mówił radnym Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta miasta Krakowa. Listy oczekujących na mieszkania aktualizowane będą co rok (a nie jak do tej pory co 2 lata) – co zdaniem Bogusława Kośmidera spowoduje szybszą możliwość reagowania na problemy mieszkaniowe. Uproszczone zostaną procedury tworzenia i przedłużania list oczekujących na gminny lokal. Zastępca prezydenta podkreślał, że prezentowany projekt uchwały to efekt pracy zespołu zadaniowego, w skład którego weszło m.in. czterech radnych: Alicja Szczepańska, Sławomir Pietrzyk, Bolesław Kosior oraz Wojciech Krzysztonek. Radni opiniować projekt uchwały w tej sprawie będą na kolejnym posiedzeniu Komisji. Jeśli uchwała zostanie podjęta do końca roku, to od 2020 r. mieszkania komunalne będą wynajmowane na nowych zasadach (projekt uchwały).

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakłada,  że Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii trwa 12 miesięcy, stąd konieczność przyjęcia go przez radnych na 2020 r. Głównym celem Programu jest ograniczenie negatywnych konsekwencji społecznych, w tym szczególnie szkód zdrowotnych i zaburzeń życia rodzinnego, wynikających z używania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz zjawiska picia alkoholu, używania narkotyków i podejmowania innych zachowań ryzykownych przez dzieci i młodzież. W 2019 r. środki finansowe podzielone na realizację zadań wynikających z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii zostały przeznaczone w zdecydowanej większości na działania związane z profilaktyką.

- W Polsce ok. 600-700 tys. osób jest uzależnionych od alkoholu, a 10 tys. rocznie umiera wskutek jego nadużywania – przekazał radnym Adam Chrapisiński, dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. W 2018 roku w Krakowie 1941 osób kierowało pojazdem pod wpływem alkoholu, a 4463 spożywało alkohol w niedozwolonym miejscu. – Niestety, w społeczeństwie jest przyzwolenie, aby nie zwracać uwagi na to, w jakim stanie wsiada się do samochodu – mówił dyrektor Chrapisiński.

Od 2008 r. obserwowany jest wzrost liczby kobiet przyjmowanych do Działu Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi w MCPU. W 2018 r. odnotowano 1150 przyjęć kobiet, podczas gdy w roku 2008 było ich 845. Niepokojący wydaje się fakt, że w Polsce wzrasta ilość spożywanego alkoholu (statystycznie w 2018 r. Polak wypijał 9,55 litra czystego alkoholu). W innych krajach Europy to spożycie spada.

Radni wydali pozytywną opinię do tego programu. Będzie on procedowany podczas pierwszego czytania na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-11-19
Data aktualizacji: 2019-11-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź